İşte Arap kanallarında yayınlanan ''Türkiye'den arsa satış'' reklamı

Suudi Arabistan'daki televizyon kanallarında yayınlanan İstanbul'dan arsa ve konut satış reklamlarına şimdi de Kanal İstanbul reklamı eklendi.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Arap ülkelerinde Türk vatandaşlığının satıldığı reklam filmleri skandalı henüz gündemde yerini korurken bir skandal da, İstanbullu vatandaşların iptali için dilekçe kuyrukları oluşturduğu Kanal İstanbul projesi için geldi.

Video paylaşım sitelerinde de yayılan 2015 yılına ait bir reklam filminde Arap ülkelerinde yaşayanlara Kanal İstanbul güzergahında ev ve arsa satışı yapılıyor. Görüntülerin ortaya çıkması sonrası özellikle sosyal medyada bir çok vatandaş tepki gösterdi.

Video reklamda “Türkiye ve içinde ikamet eden tüm yabancılar için gayrimenkul, turizm, ekonomik ve ticari yatırım düzeyinde bu çağdaki en büyük projedir” ifadeleri kullanılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da, 2011 yılından bu yana Kanal İstanbul güzergâhındaki arazi alımlarında en büyük payın üç Arap şirketinde olduğunu açıklamıştı.

“YASAL OLARAK HERHANGİ BİR ŞEY SÖZ KONUSU MU?”

Erdoğan geçtiğimiz günlerde Katar Emiri’nin annesinin İstanbul’da bir şirket kurarak kanal güzergâhından 41 dönüm arazi satın almasının ortaya çıkması ile ilgili bir soruya, “Katar Emiri'nin annesinin ülkemizden gayrimenkul satın almasına mani yasal olarak herhangi bir şey söz konusu mu? Yani Katar Emiri'nin annesi böyle bir alım yaptığı zaman niye rahatsız oluyorlar? Kaldı ki aynı şekilde Katar Emiri'nin kendisinin zaten bizde aldığı yerler var. Yani biz, bu kapılarımızı açmışız” şeklinde yanıt vermişti.

Rant pazarına dönüşen Kanal İstanbul projesinde, özellikle Araplar projenin açıklamasından bu tarafa arazi topluyor. Ayrıca Kuveytli iş adamı Wael N Y Alnusef’ın şirketinin 53 dönüm, Suudi Arabistanlı iş adamı Sulaıman Al Muhaıdıb’ın da proje güzergâhından 9 dönüm arazi aldığı biliniyor.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News