''Biz çatışacaktık...''

Musul konsolosluğunda görevli bir özel harekat polisi, konsolosluk baskınını bir forum sitesinde anlattı

''Biz çatışacaktık...''

Musul konsolosluğunda görevli bir özel harekat polisi, konsolosluk baskınını bir forum sitesinde anlattı: “Biz çatışacaktık. Ama Ankara, ‘kimseyi kaybedemeyiz’ diyerek kapıları açma emri verdi”

Mehmet Ali Demir/Vatan

1/ 18
''Biz çatışacaktık...''


IŞİD’in Irak’ın Kuzey kenti Musul’u ele geçirmesi sırasında Türk Konsolosluğu’nu basarak 15’i diplomat 49 Türk vatandaşını rehin alması olayının ayrıntıları netleşmeye başladı. Özel Harekat Polisleri’nin kendi aralarında haberleştiği forum sitesinde konsoloslukta çalışan bir özel tim görevlisi baskın anını şöyle anlattı:

900 komandoyla geldiler

“IŞİD, Musul elçiliğimizin kapısına 900 özel eğitimli komandoyla dayandı. Binanın hakim noktalarında keskin nişancı özel harekatçılar konuşlandırıldı. IŞİD, havan, doçka, bixi, rpg ve Irak ordusundan çaldığı 4 adet tankla elçiliğe dayandı. Elçilikte bulunan özel harekat personeli Dışişlerine ‘mermimizin yettiği kadar çatışacağız’ demesine rağmen Dışişleri personellerimizi göz göre göre kaybedemeyiz diyerek çatışmama emri verdi.”

2/ 18
''Biz çatışacaktık...''

‘2 saat kapıları açmadık’

“Yaklaşık 2 saat özel harekatçılar olarak kapıyı açmadık. Ama Ankara’nın emriyle açmak zorunda kaldık. ISİD militanları tüm personelimizin silahlarını almak istedi fakat özel harekat ekibi silahlarımızı almaya kalkarsanız çatışma çıkar diyerek silahlarımızı vermedik. Kendi konsolosluğumuza ait olan araçlarımıza sadece Türk personeller bindirilerek kendi Türk şoförlerimizce götürüldük.”

3/ 18
''Biz çatışacaktık...''

Otelde mi tutuluyorlar?

Forum sitesinde kaçırılan Türk personelin Musul’un Köprü Mevkii denilen bölgesinde, bir otelde tutuldukları bilgisi de yer aldı.

4/ 18