''Cehenneme gideceksiniz kafirler'' diyerek 2 polisi

''Cehenneme gideceksiniz kafirler'' diyerek 2 polisi

Diyarbakır'da geçen 26 Ekim günü IŞİD'in hücre evine yapılan ve 2 polisin şehit olduğu operasyonun soruşturması tamamlandı. Hazırlanan iddianamede IŞİD'li teröristlerin "Hepiniz cehenneme gideceksiniz kafirler" diye bağırarak polisleri şehit ettiği belirtildi. 7 teröristin ölü ele geçirildiği operasyonun ardından 16 sanık hakkında 37 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

1/ 10
''Cehenneme gideceksiniz kafirler'' diyerek 2 polisi

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi'nde 26 Ekim günü IŞİD'in hücre evlerine yapılan operasyonda polis memurları Sadık Özcan ve Gökhan Çakıcı şehit edilirken; terör örgütü üyesi olduğu iddia edilen Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy ölü olarak ele geçirildi. Sürdürülen operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan O.T., O.U., M.B., V.Ö., N.T., M.D., M.İ., A.S., M.A., C.E., B.Y., İ.Ç., J.D., Ö.B., M.B. ile tutuksuz M.E. hakkındaki soruşturma tamamlandı. İddianamede 16 şüphelinin "Silahlı terör örgütüne üye olma', "Tehlikeli madde bulundurma" ve "Ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçlarından 15-37'şer yıl hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede şehit polisler Sadık Özkan ve Gökhan Çakıcı ile yaralı polislerin ismine yer verilmezken, IŞİD mensupları hakkında "terörist" yerine "örgüt üyesi" ifadesi kullanıldığı görüldü.

2/ 10
''Cehenneme gideceksiniz kafirler'' diyerek 2 polisi

IŞİD SORUMLUSU BASIN AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Şüpheli N.T.'nin Suriye'de DAEŞ terör örgütü içerisinde faaliyet yürüttükten sonra sorumlu düzeyde Türkiye'ye gönderildiğini kaydeden savcı, M.İ.'nin M.D. ile birlikte örgüte lojistik sağladığını belirtti. Savcının IŞİD'in sorumlusu olarak suçladığı N.T., 27 Şubat 2014 günü basın açıklaması yaparak çocuklara eğitim verdikleri Takva Kuran Kursu'na polis tarafından dinleme cihazı yerleştirildiğini söylemişti.

 

3/ 10
''Cehenneme gideceksiniz kafirler'' diyerek 2 polisi

OPERASYON SIRASINDA 2 ŞÜPHELİ KAÇTI

Şüphelilerin teknik takibe alınması ile 2 ev tespit edildiğini belirten savcı, evlerde terör örgütü üyelerinin bulunduğunun belirlendiğini ve operasyon yapıldığını kaydetti. Hücre evi olarak kullanılan evin kapısının açılmaması üzerine polisin koçbaşı ile kırmaya çalıştığını belirten savcı, bu sırada bir örgüt üyesinin kapıyı aralayıp el bombası attığını kaydetti. Aynı anda evin 2'nci katında patlama olduğunu ve oda duvarlarının yıkıldığını belirten savcı, uzun namlulu silah ve bombalı saldırıda 2 polisin şehit olduğunu belirtti. Çatışmada kimliği belirlenemeyen 2 kişinin arka bölümden kaçtığını belirten savcı, 4 polisin yaralandığını ifade etti. Hücre evinde çok sayıda patlama meydana geldiği belirtilen iddianamede, bina içine giren polislere gizlendiği yerden ateş eden örgüt üyesinin eylemi nedeniyle bir polis memurunun sağ kolundan yaralandığı vurgulandı.

 

4/ 10