''Onlar darbeye değil iktidara karşı sokakta''

15 Temmuz darbe girişiminde Ankara'nın ne dediğinden çok FETÖ'nün söylediklerini manşetlere taşıyan Avrupalı gazetecilerden şok itiraf geldi. İlker Aycı, "Sokağa çıkanların iktidar karşıtları olduğu zannedilirken, darbe karşıtı milletimiz olduğunu burada

''Onlar darbeye değil iktidara karşı sokakta''

15 Temmuz darbe girişiminde Ankara'nın ne dediğinden çok FETÖ'nün söylediklerini manşetlere taşıyan Avrupalı gazetecilerden şok itiraf geldi. İlker Aycı, "Sokağa çıkanların iktidar karşıtları olduğu zannedilirken, darbe karşıtı milletimiz olduğunu burada anladılar" dedi.

Akşam / Süleyman Şen

1/ 14
''Onlar darbeye değil iktidara karşı sokakta''

Türk Hava Yolları, 15 Temmuz darbe girişimini ve FETÖ’yü yabancı gazetecilere anlatmaya devam ediyor. Daha önce Uzakdoğu, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Avrupa’dan gazetecileri ağırlayan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, önceki gün de Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya, Malta ve Yunanistan gibi ülkelerden 40 gazeteciye yaşananları anlattı.  

2/ 14
''Onlar darbeye değil iktidara karşı sokakta''

Yurtdışındaki algı operasyonlarıyla ilgili ayrıntılar paylaşan Aycı, "Çok yanlış bilgiler alındığını gördük. Yansıtılan haberlerden sahaya çıkanların iktidar karşıtları olduğu zannedilirken, darbe karşıtı milletimiz olduğunu burada anladılar. 'Biz yanlış bilgilendirilmişiz, iyi ki buraya gelmişiz' dediler... Dışarıda öyle dezenformasyona maruz kalmışlar ki, 15 Temmuz gecesi iktidar muhaliflerinin sokağa çıktığını, binlerce kişinin de devlet tarafından katledildiğini sanıyorlardı" dedi.

3/ 14
''Onlar darbeye değil iktidara karşı sokakta''

311 yabancı gazeteciyi ağırladıklarını ve çalışmaların meyvesini yavaş yavaş topladıklarını söyleyen Aycı şöyle dedi: "Bu basit bir imamın tasarımından ibaret bir kalkışma değil. ABD'de önemli yöneticilere kadar ulaşabilecek network'üyle etkili olmaya çalışıyor. 1960’larda mafya, Cosa Nostra gibi yapılanmalar vardı. Devlet üyelerine kirli işlerini yaptırabilmek için yöntemlere başvururlardı. Ama bunlar (FETÖ) devleti yönetmeye talip olacak kadar cüretkarlar. Cosa Nostra gibi, mafyoz örgütlerin ürettiği kargaşa ve terörizm bunlarınkinin yanında çok hafif kalır."

4/ 14