'Çocuk gelin' deneyi Türkiye'de yapılırsa..

ABD'nin New York kentinde yapılan çocuk gelin deneyinin bir benzeri Antalya'da yapıldı

'Çocuk gelin' deneyi Türkiye'de yapılırsa..

ABD'nin New York kentindeki Times Meydanı'nda 65 yaşındaki bir adamın 12 yaşındaki bir çocukla evlenmek istemesini ele alan sosyal deneyin bir benzeri Antalya'da yapıldı.

Antalya Rotary Kulübü'nün Atatürk Parkı'nda gerçekleştirdiği "Toplumsal Duyarlılık Testi" adlı deneyde damatlık giyen 35 yaşındaki Kenan Yelken, gelinlikli tiyatro oyuncusu 11 yaşındaki Deniz Kaynak ile ele tutuşarak halkın içinde gezdi. Pazar günü olması nedeniyle kalabalık bir ortamda yapılan deneyi gerçek sananlar, çocuk gelini görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Bazı kişiler damada tepki gösterirken, bazıları da polisin neden duruma müdahale etmediğini anlayamadıklarını belirtti.

1/ 7
'Çocuk gelin' deneyi Türkiye'de yapılırsa..

Ağlayarak çocuk gelini izleyenler, "İçimiz yandı. Daha çok küçük. İnşallah bu kamera şakasıdır" diyerek duygularını dile getirdi. Küçük kızın rol gereği gelinlik giydiğini öğrenenler ise deneyin amacına ulaşması temennisinde bulundu.

Damat rolünü başarıyla yerine getiren Kenan Yelken, duygularını anlatırken şunları söyledi:

"Bu kadar acı ve ızdırap vereceğini tahmin etmezdim. İnsan, bazı şeyleri yaşayınca anlayabiliyor. Belki karşıdan izleyince insanın içi acır ama ufak bir çocuğun koluna girince tuhaf bir duygu kaplıyor içimi. Çok garip, enteresan bir duygu. Bunu yapanlar nasıl yapıyor? Vicdanı nasıl elveriyor? Hala anlamış değilim."

2/ 7
'Çocuk gelin' deneyi Türkiye'de yapılırsa..

Bir televizyon kanalında yayınlanan dizide de rol alan Antalya Kırmızı Kalem Tiyatrosu oyuncusu Deniz Kaynak ise çok garip bir duygu içersinde olduğunu belirterek, "Etrafımdaki çocuklara bakıyordum. Onlar oynarken ben üzerimdeki gelinlikle büyük bir yük taşıdığımı hissettim ve ellerim titredi. Bu gelinliği giyerken insan ister istemez kendini rolüne kaptırıyor. Gerçekten çok acı verici bir durum" dedi.

3/ 7
'Çocuk gelin' deneyi Türkiye'de yapılırsa..

Gelinin annesi rolünü oynayan Meltem Demir ise kendisinin de kızı olduğunu, rolden çok etkilendiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Deniz'in gelinlikli halini görünce çok kötü etkilendim. Allah kimsenin başına vermesin. Kesinlikle bir anne için çok kötü bir şey. Annelerin elinde çok fazla bir şey olmayabilir ama yine de dik durmaları gerekiyor. Eşlerine karşı biraz daha net olmaları, bu kadar küçük çocukları kurban etmemeleri gerekiyor. Çok anlamlı bir projeydi. İyi ki katıldık. Yaşamadan bilinmiyor. İşin içinde olmak lazımmış."

4/ 7