10 yılın en önemli 10 olayı

Geride bıraktığımız 10 yılda gelişen en önemli 10 olay...

10 yılın en önemli 10 olayı

16 Şubat 1999: Abdullah Öcalan yakalandı

Türkiye’nin yıllarca boğuştuğu terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan CIA, MOSSAD ve MİT’in işbirliğiyle Kenya’da yakalandı. Böylece 15 Ağustos 1984’te Eruh ve Şemdinli baskınlarıyla başlayan terörle mücadelede yepyeni bir döneme girildi. Öcalan’ın yakalanışı diplomatik bir mücadeleyi gerektirmişti, yargılanma süreci de özellikle AB tarafından yakından izlendi. DGM Öcalan’a idam cezası verdi, ancak dönemin DSP-MHP-ANAP hükümeti idam cezasını kaldırdı.

1/ 11
10 yılın en önemli 10 olayı

12 Ekim: Orhan Pamuk Nobel’i kazandı
Orhan Pamuk hayatımıza 1982’de “Cevdet Bey ve Oğulları” ile girdi. Ancak 8 Şubat 2005’te İsviçre’deki bir gazeteye verdiği demeçte “Türkiye'de 30 bin Kürt öldürülmüştür, 1 milyon da Ermeni” demesi, Pamuk’u tüm Türkiye’nin gündemine yerleştirdi. Bir sene sonra 12 Ekim 2006’da Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığı açıklandı. Ancak bir Türk yazarın ilk kez Nobel kazanması Türkiye’de birçok tartışma başlattı. Kimileri bu başarının alkışlanması gerektiğini söyledi, kimileri ödülün Pamuk’un İsviçre gazetesine yaptığı açıklamalar nedeniyle verildiğini iddia etti.

2/ 11
10 yılın en önemli 10 olayı

3 Kasım 2002: AKP tek başına iktidar

Türkiye’nin son yıllarına damgasını vuran AKP iktidarı, uzun yıllardır görülmemiş bir zaferle başa geldi. Seçimlerden 363 milletvekili çıkaran AKP, yıllardır koalisyon hükümetleri ile yönetilen Türkiye’de tek başına hükümet kurdu. Partinin lideri Recep Tayyip Erdoğan, yasaklı olduğu için seçime katılamadı. Fakat Siirt’te seçimin iptali, sonradan Erdoğan’a milletvekilliği ve başbakanlık yolunu açtı. 3 Kasım 2002 seçimlerinin bir diğer önemli özelliği de TBMM’ye AKP dışında sadece CHP’nin girebilmesi, iki partili bir meclisin kurulması oldu.

3/ 11
10 yılın en önemli 10 olayı

1 Mart 2003: TBMM’nin tarihi tezkeresi

ABD’nin Irak’ta savaşa hazırlanması tüm dünyada huzursuzluk yaratıyordu, ancak Türkiye’nin önünde verilmesi gereken zor bir karar da vardı: "Türkiye toprakları ABD askerlerine açılmalı mı, açılmamalı mı?" AKP hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD askerlerinin ve teçhizatının Türkiye üzerinden Irak’a geçebilmesine izin vermek istiyordu. Ancak TBMM’nin 1 Mart’taki oturumunda oylamaya sunulan tezkere, sürpriz bir şekilde kabul edilmedi. Bu, sadece Irak’taki savaşın ve ABD’nin değil, Türkiye’nin de kaderini etkileyen bir karar oldu.

4/ 11