148 yıl sonra yeniden

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl sonra yeniden Ümit Burnu'na gitmek için yola çıktı.

148 yıl sonra yeniden

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı biri MİLGEM kapsamında üretilmiş 4 fırkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl sonra ilk kez Ümit Burnu'nda Türk bayrağını dalgalandırmak için Kocaeli'den yola çıktı.

1/ 11
148 yıl sonra yeniden

Görevli 781 askerin uğurlanması için Gölcük Donanma Komutanlığı'nda tören düzenlendi.

2/ 11
148 yıl sonra yeniden

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 4 fırkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl sonra Ümit Burnu'nda Türk Bayrağını dalgalandırmak ve Afrika kıtasında bir takım faaliyetlere katılmak veamacıyla Gölcük'te bulunan Donanma Komutanlığı limanından yola çıktı. MİLGEM kapsamında üretilmiş TCG Heybeliada ve TCG Gediz, TCG Oruçreis, TCG Yarbay Kudret Güngör gemilerinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, bugün Çanakkale Boğazı'ndan geçerek görevine başlayacak. Görev süresince toplam 16 farklı göreve katılacak olan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu aynı zamanda Afrika kıtasında 27 farklı limanı ziyaret edecek. Güney Afrika hükümeti tarafından gerçekleştirilen çok uluslu Obangame Express isimli tatbikata da katılacak olan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'nun çıktığı bu görevin toplam maliyetinin ise 27 milyon lira olması bekleniyor.

3/ 11
148 yıl sonra yeniden

781 AİLE UĞURLAMAYA GELDİ Sadece sayılı ülkelerin donanmalarının gerçekleştirebildiği, ana üsten uzakta uzun süreli görevlerden birine çıkan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu için Gölcük Donanma Komutanlığı Limanı'nda bir uğurlama töreni düzenlendi. Törene Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'nda görevli 781 askerin aileleri ile birlikte deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Birol Şimşek, gemi personellerinin aileleri ve birçok davetli katıldı.

4/ 11