17 Aralık AKP’ye ne kaybettirdi?

17 Aralık AKP’ye ne kaybettirdi?

17 Aralık AKP’ye ne kaybettirdi?

Gezici Araştırma'nın 36 ilde 5 bin 292 katılımcıyla gerçekleştirdiği anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

1/ 20
17 Aralık AKP’ye ne kaybettirdi?

2011 Genel seçimlerini dikkate alarak tabloya baktığımızda AKP ciddi oy kayıpları yaşamıştır, 17 Aralık operasyonların ardından yine AKP oy kaybettiğini görmekteyiz, AKP’nin oy kayıpları bölgelere göre baktığımızda iç Anadolu, Akdeniz, Batı karadeniz ve Marmara bölgelerinde daha fazla kayıplara uğramıştır.

2/ 20
17 Aralık AKP’ye ne kaybettirdi?

Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, yerel seçimlerde AKP'nin bir çok ilde, özellikle büyükşehirlerde çok küçük farklarla kaybetme ihtimali oldukça yüksektir görüşünde.
Bölgesel olarak bakarsak; özellikle İç Anadolu, Akdeniz, Batı Karadeniz ve Güneydoğuda. Ankara ve İstanbul’u çok küçük farklarla kaybetme ihtimali oldukça yüksektir.
Halkın Hükümeti başarılı bulma oranı önceki yıllara göre kıyasla başarılı bulma oranı oldukça düştüğünü görmekteyiz, Başarısız diyenlerin oranı % 56.8
Halkın geçinemiyorum diyenlerin oranı son 7 yılın en üst seviyesinde halkın % 42.5’i geçinemiyorum demektedir.
Çalışan işçilerin hayatlarından memnuniyetsizlik oranı son 10 yılın en üst seviyesinde olduğunu görmekteyiz % 3 işçiden 2 si hayatından memnun değil gerek çalışma şartları gerek maaşlarının azlığından yakınmaktadır.

3/ 20
17 Aralık AKP’ye ne kaybettirdi?

BDP seçmeninin %72’si işsizlik olduğu görüşünde. MHP Seçmenin % 68.6’sı ise terör. Eğitim diyenlerin % 71.4’ü CHP seçmenidir. AKP Seçmenin %48’i İşsizlik görüşünde. AKP seçmeni diğer siyasi parti seçmenine göre ekonomik durumları daha kötü ve geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Son 18 aya baktığımızda gün geçtikçe ak parti seçmeni geçinemiyorum demekte. Yolsuzluk diyenlerin %16’sı AKP seçmeni.
Yolsuzluk Türkiye’nin 5. veya 6. Sıralarında yer alan sorun iken hızla Türkiye’nin önde gelen sorunları arasında girmiştir.

4/ 20