17 Aralık ve sonrasında neler oldu

17 Aralık ve sonrasında neler oldu

17 Aralık ve sonrasında neler oldu

Türkiye, geçen yıl bugüne "rüşvet ve yolsuzluk operasyonu" haberleriyle uyandı. 17 Aralık 2013, yakın tarihte Türkiye siyasetini en çok etkileyen gün oldu. Ve o günden bu güne, yani 17 Aralık 2014'e kadar geçen bir yıllık sürede, Türkiye'de herkesin hayatını etkileyen pek çok olay yaşandı. İşte 17 Aralık ve sonrasında yaşananlar;

1/ 26
17 Aralık ve sonrasında neler oldu

ŞAFAK OPERASYONU...

İstanbul ve Ankara'da, eş zamanlı olarak düzenlenen operasyon çerçevesinde, sabah saat 05.30'da dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, işadamı Ali Ağaoğlu, İran kökenli işadamı Reza Zarrab, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de aralarında bulunduğu 84 kişi gözaltına alındı. Operasyonun gerekçesi "Bazı arazilerin usulsüz imara açılması, kara para aklama ve rüşvet" olarak açıklandı.

2/ 26
17 Aralık ve sonrasında neler oldu

VALİ’DEN SORUYA YANIT YOK

Operasyonun merkezinin İstanbul olması nedeniyle, ilk soru dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya soruldu. Ancak Vali herhangi bir açıklama yapmadı. Sadece, sabah saatlerinde bir operasyon başladığını doğruladı. "Ne zaman öğrendiniz?" sorusu ise yanıtsız kaldı.

3/ 26
17 Aralık ve sonrasında neler oldu

OPERASYON UYAP'A GİRMEDİ

Aslında Vali Mutlu'nun yanıtsız bıraktığı "Ne zaman öğrendiniz" sorusu, operasyonun en kilit noktasıydı? Operasyon konusunda, emniyet üst düzey yönetimine, İçişleri Bakanlığı'na ya da hükümet üyelerine hiçbir bilgi verilmemiş, operasyon her türlü adli sürecin yer aldığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP'a bile girilmemişti.

4/ 26