171 yıl sonra sivillere devredildi

Diyarbakı'da, 1845 yılında Anadolu Orduyu Hümmayunu'na bağlı kurulan Diyarbakır Asker Hastanesi 171 yıl sonra askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devri kapsamında sivillere devredildi.

171 yıl sonra sivillere devredildi

Türkiye'de, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi kararından sonra Diyarbakır'da, 171 yıldan bu yana sadece askerlere hizmet veren Diyarbakır Asker Hastanesi'nin yönetimi de sivillere devredilmiş oldu. Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'nin ek binası olarak kullanılmaya başlanan hastanenin kapısı da yönetim sivillere geçmesinden sonra ilk kez basın mensuplarına açıldı. 

1/ 7
171 yıl sonra sivillere devredildi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 30 yıldan bu yana sürdürülen terörle mücadele kapsamında yaralanan askerlere hizmet veren bölge hastanesi konumundaki Diyarbakır Asker Hastanesi artık hem asker hem de sivillere sağlık hizmete sunacak.

 

2/ 7
171 yıl sonra sivillere devredildi

ASKER YERİNE ÖZEL GÜVENLİK KORUMAYA BAŞLADI

Daha önce 1 bölük askerin güvenliğini sağladığı ve çatışmalarda yaralanan askerlere son yıllarda polislere de sağlık hizmeti veren hastanenin güvenliğini artık özel güvenlik sağlıyor. Yenişehir ilçesinde 1947 yılından bu yana mevcut binasında hizmet veren askeri hastanesinde devir işlemi yapıldıktan sonra sadece 6 askeri doktor kaldı. 110 yatak kapasiteli hastanede 6 yataklı yoğun bakım ünitesi, ameliyathaneler ve 12 branşta poliklinik hizmete veriliyor.
 

3/ 7
171 yıl sonra sivillere devredildi

ASKERİ DOKTOR: İŞİMİZİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Devir işleminden sonra hastanede kalan Anestezi uzmanı Dr. Serkan Tunay, 3 yıldır hastanede görev yaptığını belirterek, doktoru, hemşiresi ile tüm sağlık personeli olarak neler yapabileceklerinin belli olduğunu söyledi. Dr. Tunay, şöyle dedi:

"Devrilmeden önce de işimizi yapıyorduk, devredildikten sonra da işimizi yapıyoruz. İşimizi yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda Selahaddin Eyubi Devlet Hastanesi Başhekimi Şenol Gedik başta olmak üzere tüm hastane personeli bizlere çok yardımcı oldular. Şu anda görevimizi aksaksız yapmaya devam ediyoruz. Daha önce asker ve polise hizmet veriyorduk. Artık sivillere de hizmet vermeye çalışacağız. İşimizde bir değişiklilik olmayacak. Koşullarda herhangi bir aksaklık yok." 
 

4/ 7