2015 Bütçe görüşmelerinde neler yaşandı

2015 Bütçe görüşmelerinde neler yaşandı

2015 Bütçe görüşmelerinde neler yaşandı

2015 yılı bütçe görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin, 2014 yılında bir miktar yavaşlayarak yüzde 3,3 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi ve dış politikasını eleştirdi. HDP Grubu adına konuşan Hakkâri Milletvekili Adil Zozani "Efendiler siz torbayı doldurdunuz. Siz sıranızı savdınız, sıra bizdedir" dedi. Söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, 'Çözüm Süreci'ne yönelik eleştirileri sıraladı. Bahçeli'den sonra söz alan Davutoğlu'nun CHP'yi hedef alması üzerine TBMM Genel Kurulu'nda tansiyon yükseldi. Davutoğlu, CHP sıralarına dönerek "Bizim darbecilerle problemimiz var. Sizlerle problemimiz olduğu gibi. Siz de darbecisiniz" dedi. Bu sözler üzerine sert tartışmalar yaşandı. Bütçe görüşmeleri CHP'li Akif Hamzaçebi ve MHP'li Koray Aydın'ın Davutoğlu'nun eleştirilerine yanıt vermesiyle sürdü.

1/ 18
2015 Bütçe görüşmelerinde neler yaşandı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin, 2014 yılında bir miktar yavaşlayarak yüzde 3,3 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirterek, "Bugün 3. çeyrek rakamı çıktı; yüzde 1,7. Bu aslında öngördüğümüze yakın, biz yüzde 2,2 olarak görüyorduk. Buradaki temel sapma tarım sektöründen kaynaklanıyor" dedi.

2/ 18
2015 Bütçe görüşmelerinde neler yaşandı

Maliye Bakanı Şimşek'in eşi Esra Şimşek görüşmeleri böyle takip etti.

3/ 18
2015 Bütçe görüşmelerinde neler yaşandı

Mehmet Şimşek'ten sonra söz alan Kılıçdaroğlu, "Kayıt dışı bütçe var. 36 milyar bunlardan birisi. Döner sermayeler, vatandaş para veriyor. 35 milyar lira. Bu bütçede yok. Niye yok? Hangi gerekçe ile yok? Neden koymuyor? Siz yeri geldiğinde hesap vermeyecek misiniz? Siz bütçeyi, babanızın çiftliği gibi kullanamazsınız. Parlamento’nun düzenlemesi vardır. Yasası, kuralları vardır. İstediğim gibi kullanırım, istediğim hesabı verir istediğim hesabı veremem. Bu doğru değil. 35 milyar lira eski para ile 35 katrilyon lira yine bütçenin denetimi dışındadır. TOKİ’nin hesabını bilen var mı? Niye gelmiyor buraya neden çıkardılar bütçeden?" dedi.

4/ 18