2016'da mutlaka gitmeniz gereken 52 şehir

New York Times gazetesi, "2016 yılında Mutlaka Keşfetmeniz Gereken 52 Yer'in" bir listesini hazırladı.

2016'da mutlaka gitmeniz gereken 52 şehir

New York Times gazetesi, "2016 yılında Mutlaka Keşfetmeniz Gereken 52 Yer'in" bir listesini hazırladı. Ancak liste dünyada herkes tarafından bilinen belli başlı yerlerin listesi olmaktan ziyade, "hiç keşfedilmemiş" ya da az keşfedilmiş yerlerden oluşuyor. Üstelik listede Türkiye'den de bir bölge yer alıyor! Dünyada kitlelere açılmamış ve gizli-saklı kalmış bu saklı cennetleri keşfetmeye, ve hatta 2016 yılındaki seyahat planınıza en azından bir tanesini eklemeye ne dersiniz?

Sözcü

1/ 53
2016'da mutlaka gitmeniz gereken 52 şehir

1. Mexico City/Meksika

Her şeye sahip bir metropol! Meksika'nın başkenti Mexico City (Meksiko), 2016 yılında mutlaka görmeniz gereken şehirlerden. Papa'nın gelecek ay ziyaret edeceği şehire hacı adaylarının yanı sıra en iyi yemekleri, müzeleri ve akıllara durgunluk veren tasarımları görmek isteyen turistler de gelmeli.

2/ 53
2016'da mutlaka gitmeniz gereken 52 şehir

2. Bordeaux-Fransa

Antik şarap bölgesi günümüzle buluşuyor! Garonne nehri üzerine yapılacak olan ve Fransız bağcılık kültürünün tarihini herkese anlatmaya hazırlanan La Cité du Vin'in açılışı gelecek yıl olacak. Ahşap yapıların sıklıkla rastlandığı şehirde, su yolları üzerinde yeşillendirme ve canlandırma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 2007 yılında, restore edilen neo-klasik dönemden kalma tarihi yapılar UNESCO tarafından kültür mirası listesine alındı. Bu da Bordeaux'yu, dünya mirasında yer alan en büyük şehir alanı haline getirdi. Fransa'da yapılan bir araştırmaya göre Bordeaux, Paris'ten sonra Fransa'nın ikinci favori şehri seçildi.

3/ 53
2016'da mutlaka gitmeniz gereken 52 şehir

3. Malta

10 kuruşa Akdeniz! Malta herkesin maddi gücünün yeteceği, harika bir iklime, harika sahillere, antik tapınaklara ve benzersiz bir kültüre sahip Akdeniz'in müthiş bahçesi! İngilizce ülkenin iki resmi dilinden biri. Malta'da keşfetmeniz gereken 3 ada bulunuyor: Valletta, Gozo ve Comino. Valletta, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan kireçten evlerin bulunduğu bir adayken; Gozo'nun harika sahillerinde dalış da dahil birçok su sporunu yapabilmek mümkün. Comino ise otomobil kullanmanın yasak olduğu, birkaç apartman ve otelin bulunduğu adeta cenneti andıran bir yer.

4/ 53