21 yıldır bakıyordu ! Ayrılmak vakti...

21 yıldır bakıyordu ! Ayrılmak vakti...

Muğla'da yaşayan ancak hastalığı nedeniyle ülkesine dönmek zorunda kalan Alman kadın, 21 yıldır baktığı kaplumbağasını bakımevine bıraktı. Margret Enkens ’21 yıldır çocuğum gibi baktım. Ondan ayrılmak zorundayım, başka çarem yok’ diyerek gözyaşlarına boğuldu.

1/ 14
21 yıldır bakıyordu ! Ayrılmak vakti...

Almanya'nın Aachen kentinde yaşayan Margret ve Hans Enkens çifti, 1994'te doğal güzelliklerine hayran kaldıkları Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'ne yerleşti. 1995'te ilçe merkezinde bir aracın kaplumbağaya çarptığını gören 79 yaşındaki Margret Enkens, yaralı hayvanı veterinere götürdü.  

Kabuğu kırılan kaplumbağanın doğal ortamda hayatta kalamayacağını öğrenen Enkens, "Anton" adını verdiği hayvana evinde bakmaya başladı

2/ 14
21 yıldır bakıyordu ! Ayrılmak vakti...

GÖZYAŞLARIYLA TESLİM ETTİ

Parkinson hastalığına yakalanınca eşiyle Almanya'da özel bir bakımevine yerleşmeye karar veren Enkens, 21 yıldır baktığı kaplumbağası için Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) ile iletişime geçti. Enkens, gözyaşları içinde kaplumbağayı HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen'e teslim etti.    

Margret Enkens yaptığı açıklamada, kaplumbağasından ayrılmanın üzüntüsünü yaşadığını dile getirdi.   

3/ 14
21 yıldır bakıyordu ! Ayrılmak vakti...

“ONDAN AYRILMAK ZORUNDAYIM”

Hastalığı nedeniyle ülkesine dönmek zorunda olduğunu anlatan Enkens, "21 yıldır bizimle yaşıyor. Çocuğum gibi baktım. 79 yaşındayım. Parkinson hastalığına yakalandım. Benim için burada bir bakımevi, yurt yok. Yakınımız da yok. Kaplumbağamı HAYDOS'a verdim. Almanya'ya gitmek zorundayım. Ondan ayrılmak zorundayım. Başka çarem yok." diye konuştu.    

Dağdelen ise Enkens çiftinin Türkiye'de yakınları bulunmadığı için Almanya'ya dönmek zorunda olduğunu belirtti.

4/ 14