2.207 kiloluk bir dev !

2.207 kiloluk bir dev !

Çorum'da özel olarak yetiştirilen ve "Şahin" adı verilen 2 ton 207 kiloluk dev kurbanlık Ankaralı bir işadamı tarafından satın alındı. Her yıl yetiştirdiği kurbanlık hayvanlarla Türkiye'de ün yapan Müfit Gürses, bu yıl da rekorunu yeniledi.

1/ 9
2.207 kiloluk bir dev !

Alaca ilçesinde besicilik yapan Müfit Gürses tarafından yetiştirilen "simmental" cinsi boğa, ağırlığıyla dikkati çekiyor. Kurban bayramına sayılı günler kala 2 ton 207 kiloya ulaşan ve Şahin adı verilen boğa, pazara inmeden alıcısını buldu. Geçtiğimiz yıl Gürses tarafından yetiştirilen 2 ton 40 kilo ağırlığındaki kurbanlık 65 bin TL'ye satılırken, bu yıl Ankaralı Bülent Polat adlı işadamına satılan Şahin'in fiyatı hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Çiftlikte boğalık adı verilen bölümde kalan Şahin'le, Gürses ve çiftlik çalışanları özel olarak ilgileniyor. Dev kurbanlık, yonca, yulaf ve arpa ile besleniyor.

2/ 9
2.207 kiloluk bir dev !

Buzağıyken satın aldığı "simental" cinsi boğayı 6 yıl boyunca açık besi yöntemiyle yetiştirdiğini ifade eden Gürses, Türkiye'nin en büyük boğasının bu yıl da Çorum'dan çıktığını söyledi. Bu konuda iddialı olduğunu ifade eden Gürses, "Geçen yıl da 2 tonluk bir kurbanlık yetiştirmiştim. Bize göre Türkiye'nin en büyük boğasıydı. Geçen yıl, kendi kendime "gelecek sene daha ağır bir kurbanlık yetiştirip, yine bu rekoru ben kıracağım" diye söz vermiştim. Yine çok iddialıyım. Şuanda ağırlığı 2 ton 207 kilogram olan Şahin'i, daha önce bizden birçok kurbanlık alan Ankaralı işadamı Bülent Polat'a sattık" dedi.

3/ 9
2.207 kiloluk bir dev !

Dev kurbanlığa satış fiyatını belirlemediğini ifade eden Gürses, "Şahin'e şu anda bir fiyat biçilmez. Rakamı Bülent bey belirleyecek. Zaten kendisi yıllardır bizden kurbanlık alıyor. Böyle hayvanlar yetiştirmekten gurur duyuyorum. Bu benim baba mesleğim. Gece-gündüz sürekli hayvanlarla ilgileniyoruz. Bu bir sevgidir. Mesleğimizi seviyoruz" ifadesini kullandı.

4/ 9