261 metreden atladılar

261 metreden atladılar

Norveç, Avustralya, Avusturya, Almanya, Polonya, Hollanda ve Türkiye'den etkinliğe katılan paraşütçüler, “İstanbul Sapphire”nin organizasyonunda, 261 metre anten yüksekliğine sahip binadan saat 11.00'de atlamaya başladı.

1/ 12
261 metreden atladılar

Atlayış başlamadan önce alana güvenlik şeridi çekildi. İstanbul Sapphire'in en üst katına çıkan paraşütçüler önce teknik malzemelerini kontrol etti. Atlayış için kask takıp özel kıyafet giyerek paraşütlerini takan sporcular, rüzgarın da elvermesiyle 5'er dakika arayla atlamaya başladı. Paraşütçüler, binanın önünde bulunan İETT'nin durak alanında kendileri için beyaz brandayla belirlenen yere indi.

2/ 12
261 metreden atladılar

Paraşütçüleri iniş alanında görevliler karşıladı. Alanın bir tarafında da sağlık ekibi hazır bulundu.

Atlayışa Türkiye'den katılan Şahin Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür organizasyonların uluslararası düzeyde gerçekleştiğini belirterek, “ İstanbul Sapphire'in organizasyonuyla internet üzerinden haberleşip toplandık. Bu işi yapan insanlar çok az. Genelde buna benzer yasal bir organizasyon olduğunda toplanmaya çalışıyoruz. Organizasyonun, fethin 558. yıl dönümüne denk gelmesi ayrıca mutluluk verici. Bu vesileyle Tüm İstanbulluların fetih günün kutluyorum” dedi.

3/ 12
261 metreden atladılar

Genellikle bina çatısı, antenler, köprüler ve yüksek yeryüzü şekillerinden atladıklarını söyleyen Şahin, bu sporun kendine has bir heyecanı olduğunu belirtti.
İstanbul Sapphire'den atlayan sporcuların, atlamadan 4 saniye sonra, yaklaşık 120 metrede paraşütlerini açtığını ifade eten Şahin, şöyle devam etti:

4/ 12