3. Köprü'nün kulelerinde sona gelindi

3. Köprü'nün kulelerinde sona gelindi

3. Köprü'nün kulelerinde sona gelindi

YAPIMINA 2013 yılında başlanan 3 milyar dolarmaliyetli 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey MarmaraOtoyolu projesinde köprü kulelerinin yapımında sona yaklaşıldı. Bu yılın son aylarında kule inşaatlarının tamamlanmasının ardından taşıyıcı kabloların döşenmesine başlanacak. Bu güne kadar 39,4 milyon metreküp kazı (gerçekleşme:yüzde 64), 15,5 milyon metreküp dolgu (gerçekleşme:yüzde 40) çalışması yapıldığı proje kapsamında yapımı devam edilen Riva’daki tünelde ise delme işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

1/ 20
3. Köprü'nün kulelerinde sona gelindi

RÜZGAR 55 KİLOMETRE HIZLA ESTİĞİNDE VİNÇLER DURUYOR

’Yavuz Sultan Selim’ ismi verilecek olan 3. boğaz köprüsünün kule inşaatları hızla sürerken her geçen gün sona yaklaşılıyor. İnşaası bittiğinde denizden yüksekliği 329 metreyi aşacak  olacak kuleler şu anda 285 metreyi geldi. Kulelerde 24 saat aralıksız çalışılırken, yüksekliğin artmasıyla birlikte aşırı rüzg?rın zaman zaman çalışmaları aksattığı öğrenildi. 285 metre yükseklikte rüzgar hızının 55 kilometreyi aştığı durumlarda emniyet açısından kule vinçlerinin ve asansörlerin  durdurulduğu belirtildi. Devasa köprü kuleleri ise artık kilometrelerce uzaktan görülebiliyor.

2/ 20
3. Köprü'nün kulelerinde sona gelindi

ŞANTİYE ŞEHİR GİBİ

Havadan yapılan çekimlerde 6 bin 500 işçi ile 600 mühendisin görev yaptığı dev projenin şantiyesi ise adeta küçük bir kenti andırıyor. Haftanın 7 günü 24 saat aralıksız sürdürülen çalışmalarda yaklaşık bin dozer, Greyder, kule vinç gibi büyük inşaat makinesi kullanıldığı belirtildi.

3/ 20
3. Köprü'nün kulelerinde sona gelindi

KESİLEN 400 HEKTARLIK ALANDAKİ AĞAÇLARIN  YERİNE 1400 HEKTAR ALAN AĞAÇLANDIRILACAK

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında toplam 400 hektar alanda yol açmak için ağaç kesimi yapılacağı belirtildi. Bu alanlarda kesim işlerinin bazı bölgelerde devam ettiği kesilen ağaçların yüzde 90’ının 15 yaşın altında endüstriyel ağaçlar olduğu belirtildi. Öte yandan yapılan anlaşmayla kesilen 400 hektarlık alandaki ağaçların yerine toplam 1400 hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapılacağı belirtildi. Şu ana Kemerburgaz ve Ağva bölgelerinde kapatılan taş ocağı alanları gibi rehabilitasyona tabii tutulan 550 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapıldığı, çalışmaların dikim yerlerinin tespitinin ardından devam edeceğini söyledi.

4/ 20