3. köprüye mumlu protesto!

3. köprü, 2 milyon ağacın kesileceği gerekçesiyle 22 noktada yakılan mumlarla protesto edildi!

3. köprüye mumlu protesto!

İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan üçüncü köprü, 2 milyon ağacın kesileceği gerekçesiyle protesto edildi. Yeşiller Partisi'nin başlattığı eylemde, İstanbul'un 22 noktasında yakılan mumlarla, üçüncü köprü projesi protesto edildi.

1/ 41
3. köprüye mumlu protesto!

İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü, İstanbul'da ve İzmir Alsancak, Torbalı, Ankara Kuğulu Park ve Datça'da akşam 20.00'de düzenlenen mum yakma eylemi ile protesto edildi. "2 Milyon İstanbullu, 2 Ekim 2010" sloganı ile gerçekleştirilen İstanbul'daki eylem, başta Üsküdar Salacak olmak üzere 22 ayrı noktada gerçekleşti. Yeşiller Partisi koordinasyonuyla gerçekleşen eylemde belirlenen noktada toplanan guruplar 1 saat mum yakma eylemi yaptı. Salacak'ta onlarca kişinin Kız Kulesi karşısında mum yakmasından sonra, grup adına Yeşiller Partisi Üyesi Erdem Temel basın açıklaması yaptı.

2/ 41
3. köprüye mumlu protesto!

İstanbul Orman ve Çevre Müdürlüğü'nün Çevre Bakanlığı'na gönderdiği resmi yazıya göre en az 2 milyon ağacın kesildiğine dikkat çeken Temel, "İstanbul halkı olarak biz de bu akşam burada ve İstanbul'un 22 noktasında ellerimizle mumlarla buluştuk. 1 saat boyunca 3. köprüyü durdurmak ve 2 milyon ağacı kurtarmak için bekleyeceğiz. İstanbul halkına sorulmadan, kapalı kapılar ardında, antidemokratik şekilde dayatılan köprü projesi şehrimizin hiçbir sorununu çözmeyecek. Buna karşın, başta trafik ve nüfus olmak üzere tüm sorunlarını daha da ağırlaştıracak. Recep Tayyip Erdoğan'ın 1995'te belediye başkanıyken söylediği gibi 3.köprü, İstanbul için bir cinayet olacaktır" dedi.

3/ 41
3. köprüye mumlu protesto!

Basın açıklamasında alternatif yöntemler ile ilgili de bilgi verildi. Erdem Temel, alternatifleri ise şöyle sıraladı: "Günde 1,5 milyon insan taşıma kapasiteli, köprünün 1/10 maliyetine yapılabilecek BoğazRay; iki sene gibi kısa bir sürede bitirilebilecek 1. köprüyü revize ederek toplu taşıma için kullanılacak bir kat ekleme projesi veya Pendik-Yeşilköy arasında kurulacak Transmar yüzer viyadük projesi bu alternatiflerden sadece bazıları. Hepsi üzerinde çalışılmış, test edilmiş, bilimsel projeler. Üstelik 3. köprüden daha az maliyetli, daha az doğa yıkımına neden olacak ve trafiğe gerçekten çözüm olacak projeler."

4/ 41