3 PKKlı kadının cenazesi Diyarbakırda

3 PKKlı kadının cenazesi Diyarbakırda

FRANSA'nın başkenti Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Leyla Söylemez ve Fidan Doğan'ın cenazeleri THY'nin tarifeli uçağıyla bu akşam saatlerinde Diyarbakır'a getirildi.

1/ 21
3 PKKlı kadının cenazesi Diyarbakırda

Paris'te öldürülen PKK'nın kurucularından Sakine Cansız, Leyla Söylemez ve Fidan Doğan'ın cenazeleri bugün THY'nin İstanbul'dan saat 18.49'da kalkan tarifeliği uçağıyla Diyarbakır'a getirildi. Cenazelerin bulunduğu uçakta öldürülen 3 kadının aileleri ve yakınları başta olmak üzere BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, sanatçı Ferhat Tunç ile yerli yabancı çok sayıda gazeteci de bulundu. Uçakta Milletvekili Aysel Tuğluk'un zaman zaman gözyaşlarına tutamadığı görüldü.

2/ 21
3 PKKlı kadının cenazesi Diyarbakırda

Uçakta basın mensuplarına konuşan Leyla Söylemez'in annesi Şifa Söylemez, "Şimdi bu uçakta üç tane cenaze var. Şimdi siz düşünün, barış olsun analar ağlamasın. Başka ne diyebilirim" dedi. Cenazelerin bulunduğu uçak saat 20.35'te Diyarbakır'a inerken, burada aileleri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir karşıladı.

3/ 21
3 PKKlı kadının cenazesi Diyarbakırda

Cenazelerinin getirilmesi nedeniyle havaalanı girişinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Havaalanı içine sadece BDP'li milletvekilleri, belediye başkanları ile parti yöneticilerinin girişine izin verildi. Bu sırada havaalanı çevresinde yaklaşık 10 bini aşkın kişi toplanırken, trafik kilitlendi. Cenazeleri havaalanında karşılamaya aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Leyla Zana, Pervin Buldan, Emine Ayna'nın da aralarında bulunduğu milletvekilleriyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile belediye başkanları geldi.

4/ 21