500 bin kişi 'bağımsızlık' diye bağırdı

Katalonya'nın ulusal günü olan Diada"da yapılan etkinliklere bu yıl da bağımsızlık talepleri damga vurdu.

500 bin kişi 'bağımsızlık' diye bağırdı

Katalonya'da bağımsızlık yanlısı sosyal hareketleri organize eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ile Omnium Cultural adlı sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla Barcelona'nın iki büyük bulvarında, "Victoria, votar" (zafer, oy kullanmak) sözlerine atfen "V" harfinde insan mozaiği oluşturuldu. 500 binden fazla katılımın olduğu gösteride, İspanyol devletine "oy kullanmak istiyoruz" yazılı pankartla mesaj gönderildi.

1/ 9
500 bin kişi 'bağımsızlık' diye bağırdı

11 Eylül 1714'ün Bourbon ordularının Katalonya'ya girip Barcelona'nın düştüğü tarih olması sebebiyle saat 17.14'ü gösterdiğinde sokakları dolduran binlerce kişi marşlar okuyarak ve ellerindeki Katalan bayraklarını sallayarak seslerini duyurmaya çalıştı. Tamamen, ayrılıkçı Katalanların dünyaya sesinin duyurulmasına yönelik düzenlenen gösteride yapılan konuşmalarda, İspanyol hükümetinin, demokratik bir şekilde Katalonya'nın referanduma gitmesine izin vermesi gerektiği savunulup, Katalanlardan pes etmeyip, sonuna kadar direnmeleri istendi.

2/ 9
500 bin kişi 'bağımsızlık' diye bağırdı

Tüm Katalonya'da bağımsızlık talebiyle bağlantılı 50 kadar gösteri organize edildi. Bu etkinliklerde konserler, söyleşiler düzenlenip, gösteriler sırasında Katalanların meşhur insan kuleleri oluşturuldu. Geçen yıl aynı şekilde Katalonya'nın bütün şehirlerinde insan zinciri oluşturularak "bağımsızlık" talep edilmişti.
 

3/ 9
500 bin kişi 'bağımsızlık' diye bağırdı

Barcelona'daki gösteriye Katalonya'da iktidardaki CIU ile muhalefetteki ERC, ICV, CUP partileri de destek verirken, PPC ve Ciutadans partileri her zamanki gibi tepki gösterip, İspanya yanlısı alternatif gösteri düzenledi. Katalonya'daki üçüncü siyasi güç olan Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) ise üyelerini gösterilere katılıp, katılmamakta serbest bıraktı.
 

4/ 9