54 yıl sonra gün ışığına çıktı!

54 yıl sonra gün ışığına çıktı!

İNÖNÜ'YE LİNÇ GİRİŞİMİ

DENİZ GÜÇER / VATAN ANKARA

4 Mayıs 1959'da CHP lideri İsmet İnönü'ye Topkapı önünde yapılan saldırının fotoğrafları ilk kez ortaya çıktı. Menderes hükümetinin yayın yasağı koyduğu olaylarda polis İnönü'ye saldıranlara müdahele etmemiş. Eski cumhurbaşkanını asker kurtarmış.

1/ 19
54 yıl sonra gün ışığına çıktı!

Türk siyasi tarihine "Topkapı Olayları" olarak geçen, 4 Mayıs 1959'da dönemin CHP Lideri İsmet İnönü'ye yapılan linç girişiminin fotoğrafları, 54 yıl sonra günyüzüne çıktı. İstanbul Topkapı önünde yaşanan olayların fotoğrafları Devlet Arşivleri tarafından TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na gönderildi. Komisyona fotoğrafların yanı sıra olaylarla ilgili olanların ifadeleri, savunmaları da iletildi. İsmet İnönü'nün Topkapı'da yolunun kesilmesi, aracının üzerine çıkan ve çevresini kuşatan DP'lilerin görüntülerinin yer aldığı fotoğrafların tahkikat raporu da yine komisyona gönderilen belgeler arasındaki yer aldı. Kalabalığın taşıdığı pankartlar dikkat çekerken, Tahkikat Raporu'nda olaylar şöyle anlatıldı:

2/ 19
54 yıl sonra gün ışığına çıktı!

İŞÇİLERİ GETİR, İNÖNÜ'YÜ HIRPALAYIN:

3 Mayıs 1959 günü İstanbul Belediye Reisi ve DP parti başkanı Kemal Aygün, Beykoz İlçe Başkanı Mehmet Kaptan'ı telefonla arayarak, Beykoz'daki resmi ve hususi fabrikaların işçilerinden ertesi gün Topkapı'da İnönü'yü hırpalamak için hazır bulundurulmalarını emir etmesi üzerine, aynı gece Kaplan ve Sebahattin Genç fabrikaya gelerek müdürle temas etmiştir.... 300-400 kadar işçiyi saat 09.30-12.00 arasında Topkapı'ya sevk ettikleri, personel şefliğinden mevcut işçi giriş ve çıkış kartları ile o güne ait izin tezkerelerinin tetkininden anlaşılmıştır.

3/ 19
54 yıl sonra gün ışığına çıktı!

ARABAYI TAŞLADILAR:

Topkapı'ya giden bu işçiler, taş ve sopalarla techiz edilerek lazım gelen tertibatı almışlar ve İnönü surlardan girince Mehmet Kaptan'ın işareti üzerine arabaya hücum ederek taşlamaya başlamışlardır.

4/ 19