65 yaş üstü yolcu taşıma gerginliği

Hükümetin 30 Mart yerel seçimler öncesinde başlattığı, 65 yaş üzeri vatandaşlara şehir içerisindeki toplu taşım araçlarından ücretsiz ulaşım uygulaması kavga çıkarttı.

65 yaş üstü yolcu taşıma gerginliği

Valiliğin uygulamada diretmesi, bazı taşıyıcı kooperatiflerinin de para almadan taşımamakta ısrar etmesi sonucu olaylar başka koyutlara tırmanırken, dün akşam minibüsleri bağlanan şöförler ve kooperatif başkanları ile polisler arasında kavga çıktı. Polislerden yere yatırılarak tekmelenip dayak yediklerini ileri süren 41 Nolu Otobüs ve Minibüscüler Kooperatif Başkanı Mehmet Malçok, toplu taşım şöförlerine zulüm yapıldığını belirterek polisler hakkında şikayetçi oldu.

1/ 7
65 yaş üstü yolcu taşıma gerginliği

Kocaeli'nde Büyükşehir Belediyesi'nin oluşturduğu havuza bağlanan 'Kent kart' uygulaması ile kart dağıtım noktalarından 65 yaş üzeri ücretsiz ulaşım kartlarını alan vatandaşlar bir süre bunlarla ücretsiz seyahat etti. Ancak ilerleyen günlerde özel toplu taşım araçlarında hemen her gün sürücüler ile yaşlılar arasında tartışmalar yaşanmaya başladı. Bu tartışmalara son vermek isteyen özel halk otobüs şöförlerinin bazıları da araçlarına '65 Yaş ve üstü herkes ücretini ödeyecek. Bu konuda şoför ile tartışmak kesinlikle yasaktır. Kooperatif Yönetim Kurulu' yazısı astı.

2/ 7
65 yaş üstü yolcu taşıma gerginliği

ŞOFÖRLER VE POLİSLER BİRBİRİNE GİRDİ

Yeni Gölcük Yolu üzerinde denetim yapan trafik ekipleri, 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşımadıkları iddiasıyla Gölcük- İzmit arasında çalışan SS.41 Nolu Kooperatif araçlarını bağlamak istedi. Polis ekiplerinin araçları durduğunu öğrenen SS. 41 Nolu Otobüs ve Minibüscüler Kooperatif Başkanı Mehmet Malçok ve kooperatif 2'nci Başkanı Osman Ergin araçların bağlandığı yere gitti. Avukatları gelinceye kadar araçların bağlanamayacağını söyleyen Kooperatif Başkanı Mehmet Malçok ile polisler arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine polisler ile koopertif başkanı, başkan yardımcısı ve şöförler tekme tokat birbirine girdi.

3/ 7
65 yaş üstü yolcu taşıma gerginliği

ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Olayların ardından dün gece bir süre karakolda kalan ve ifade veren SS. 41 Nolu Otobüs ve Minibüscüler Kooperatif Başkanı Mehmet Malçok, kendilerine 65 yaş üstü vatandaşı taşıma dayatması yapıldığını belirterek şunları söyledi:

"Araçlarımızın bağlandığını öğrendik. Biz de neden bağlandığını öğrenmek için şoförlerin yanına gittik. Araçlarda 'Maşallah' ve çeşitli yazılar bulunduğu ve kefen bulundurulmadığı gerekçesiyle bağlandığı söylendi. Biz bunun 65 yaş dayatması için yapıldığını anladık. Avukatımızı gelene kadar araçları bağlatmayacağımızı söyleyince polisler bizlere tekme tokat saldırıp yerde tekmelediler. Hastaneden rapor aldık. Polisler hakkında şikayetçiyiz."

4/ 7