657'de neler değişecek işte flaş karar

657'de neler değişecek işte flaş karar

Binali Yıldırım liderliğindeki yeni kadronun açıkladığı programda kamu personeli açısından göze çarpan önemli ayrıntıları Yeni Şafak gazetesinden Ahmet Ünlü paylaştı.

1/ 15
657'de neler değişecek işte flaş karar

657 SAYILI KANUN EN GEÇ 6 AY İÇİNDE DEĞİŞECEK
Bir önceki eylem planında kamu personel rejimi reformunun 21.12.2016 tarihine kadar yapılacağı ifade edilmişti. Yeni eylem planında da kamu personel rejimi reformunu 21.12.2016 tarihine kadar yapacağı söylenebilir.

2/ 15
657'de neler değişecek işte flaş karar

Kamu personel rejimi reformuyla ilgili olarak Eylem Planı'nda şu ifadelere yer verilmişti; Temel olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenen bu alanda zaman içinde dağınık bir yapı oluşmuş ve sistem çok karmaşık bir hale gelmiştir. Kamu yönetiminin daha dinamik ve etkin bir hale getirilmesi, verimliliğin, hesap verebilirliğin, şeffaflığın ve etkililiğin artırılması amacıyla uluslararası örnekler de dikkate alınarak yeni bir personel rejimi oluşturulacaktır. Yeni oluşturulacak rejim, kamu personelinin performansının ölçülebilmesine ve değerlendirilebilmesine de imkân verebilir.

3/ 15
657'de neler değişecek işte flaş karar

Ancak, şu ana kadar kamuoyuna, yapılan çalışmalarla ilgili herhangi bir paylaşımda bulunulmamıştır. Bu çalışmanın 3 milyon 400 bin civarındaki kamu personelini ilgilendirdiği düşünüldüğünde ne denli önemli bir düzenleme olduğu görülecektir. Bu hızla 6 ay içerisinde, bu çalışmanın yapılmasının oldukça zor görünüyor.

4/ 15