79 yaşındaki Ahmet Dede askere çağırıldı

Osmaniye'de yaşayan 5 çocuk 9 torun sahibi, Ahmet Erat, vatani görevini yaptığı halde askere çağrıldı.

79 yaşındaki Ahmet Dede askere çağırıldı

OSMANİYE'de işçi emeklisi 5 çocuk 9 torun sahibi, işçi emeklisi 79 yaşındaki Ahmet Erat, vatani görevini yaptığı halde askere çağrıldı. Erat, “Askerliğimi yaptığımı gösterir elimdeki tek belge, vatani görevimi yaptığım sırada çektirdiğim fotoğraflarım. Belki bu fotoğrafları görünce inanırlar” dedi.

1/ 5
79 yaşındaki Ahmet Dede askere çağırıldı

Ahmet Erat, mahalle muhtarının getirdiği askerlik celbiyle şoke oldu. Evrakta askerliğini yapmadığının gözüktüğünü belirten Erat, soluğu Osmaniye Askerlik Şubesi'nde aldı. Asker kaçağı durumunda gözüktüğü belirtilen Erat, askerliğini Sivas'ta Askeri Mühimmat Deposu'nda yaptığını, 56 yıl önce terhis olduğunu anlattı, ancak kayıtlarda bu bilgiye ulaşılamadı. 1951'de askere gittiğini 1953'te terhis olduğunu kaydeden Erat, şunları söyledi:

2/ 5
79 yaşındaki Ahmet Dede askere çağırıldı

“Bu işte yanlışlık olduğunu düşünerek hemen Osmaniye Askerlik Şubesi'ne gittim. Oradaki yetkililer bana ‘Sen askerliğini yapmamışsın seni bulduk. Bize 15 tane fotoğrafını getir. Seni askeri hastaneye sevk edeceğiz’ dediler. Ben de ‘Madem askerliğimi yapmamışım, beni askeri hastaneye değil, birliğime gönderin. Askerlik yapmam gerekiyorsa yapayım’ dedim. Şu anda ne yapacağımı bilmiyorum. Hiç izin kullanmadığım için 1 ay erken terhis edildim. Askerliğimi tamamlayalı 56 yıl oldu. Askerliğimi yaptığımı gösterir elimdeki tek belge, vatani görevimi yaptığım sırada çektirdiğim fotoğraflarım. Hafta içi tekrar askerlik şubesine gideceğim. Belki bu fotoğrafları görünce inanırlar. Yetkililerin bu duruma biran önce çözüm bulmalarını istiyorum.”

3/ 5
79 yaşındaki Ahmet Dede askere çağırıldı

Yanlışlığın muhtemelen soyisim değişikliğinden kaynaklanmış olabileceğini ifade eden Erat, “1980'de ‘Arat’ olan soyadımı mahkeme kararıyla ‘Erat’ olarak değiştirdim. Bunun belgesini de sundum, soyisim değişikliğinden kaynaklı sorun olduğunu düşünüyorum” dedi.

4/ 5