ABde sanatsal kriz

Bir çok Avrupa ülkesi bu tasarımlara kızdı.. Peki neden?

ABde sanatsal kriz

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını 1 Ocak’ta devralan Çek Cumhuriyeti, AB üyesi 27 ülkenin sanatçılarının katılımıyla gerçekleştirileceği var sayılan bir plastik heykel sunumu ısmarladı. Brüksel’de, AB Konseyi’nin girişinde sergilenen bu sunumda her üye ülke çeşitli sembollerle tanıtılıyor."Entropa" olarak adlandırılan ve 6 ay sergilenecek olan "eserin" kataloğunda, "AB’nin 27 sanatçı tarafından nasıl görüldüğü" ifadesi yer buluyor.

1/ 13
ABde sanatsal kriz

Ancak 41 yaşındaki Çek sanatçı David Cerny tarafından gerçekleştirilen yapıtta kullanılan diğer ülkelere ait diğer sanatçı imzalarının ve biyografilerin hepsinin "hayali" olduğu belirlendi.AB Dönem Başkanlığı bu durum karşısında şaşkınlığını ifade ederken, sanatçı Cerny, sahte kimliklere dayalı bu tür bir girişimin "Çek kültürünün bir parçası", "çağdaş sanat stratejisi" olduğunu belirterek, "Gerçeğin ortaya çıkacağını biliyorduk. AB’nin kendi haline gülüp gülmeyeceğini merak ediyorduk" şeklinde açıklama yaptı.

2/ 13
ABde sanatsal kriz

Sanatçı, "Çek yetkilileri aldattığı için" özür dilerken Çek Cumhuriyeti hükümeti, "şok yaşadığını" bildirdi ve önlem alınacağını duyurdu. AB ülkelerinin birbirlerine bir boru sistemiyle bağlantılı olarak gösterildiği büyük boyutlu plastik "sanat eseri" üzerinde Bulgaristan, "alaturka tuvalet" görüntüsüyle yansıtılıyor. Bulgaristan, söz konusu "eserde" kendisini temsil eden alaturka tuvalet görüntüsünün derhal kaldırılmasını resmen istedi.

3/ 13
ABde sanatsal kriz

Eserde Almanya, Nazi dönemini anımsatan gamalı haç sembolüyle gösteriliyor.

4/ 13