Abdullah Gül makinist oldu

Abdullah Gül, YHT ile Eskişehir'in Yunus Emre beldesine geldi.

Abdullah Gül makinist oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara Garı'ndan Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) makinist koltuğuna oturarak, Eskişehir’in Yunus Emre beldesine hareket etti.

1/ 11
Abdullah Gül makinist oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ü, Ankara Garı'na gelişlerinde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Valisi Kemal Önal, AKP Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman karşıladı. Peronda hazır bekleyen askeri tören kıtasını selamlayan Gül, garda bekleyen vatandaşlara el salladı. Cumhurbaşkanı Gül Hızlı Tren’e bindikten sonra trenin makinist koltuğuna oturarak, treni kullandı.

2/ 11
Abdullah Gül makinist oldu

Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinliklerinin açılış programına katıldığı Yunus Emre Beldesi'nden Eskişehir'e gelirken gazetecilere Yüksek Hızlı Tren ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gül, Ankara-İstanbul hattı ile diğer hızlı tren projelerinin kısa sürede tamamlanmasını diledi.

Türkiye'de demiryollarının uzun yıllar ihmal edildiğini belirten Gül, Anadolu'nun demir ağlarla örülmeye başlandığı yıllarda imkanların kısıtlı olduğunu anımsattı. Gül, bugün demiryoluna çağdaş bir anlayışla önem verilmesinin gurur verici olduğunu kaydetti.

3/ 11
Abdullah Gül makinist oldu

Cumhurbaşkanı Gül, Yüksek Hızlı Tren Ankara'dan hareket ettiğinde makinist kabininde bulunduğunun anımsatılması üzerine, ''Orası basit bir yer, her şey kumanda edildiği için makinistte fazla bir iş kalmıyor. Oraya oturdum ama kontrol makinistteydi'' diye konuştu.

Yüksek Hızlı Tren'in Eskişehir'e gelirken saatte 251 kilometrelik hıza kadar ulaştığını anlatan Gül, ''Karada bu hızla gitmek hoş'' dedi.

4/ 11