Abdullah Gül, Tac Mahalde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi, Tac Mahal'i gezdi.

Abdullah Gül, Tac Mahalde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Babür İmparatoru Şah Cihan'ın eşi Ercümend Banu Begüm için yaptırdığı Tac Mahal'i gezdi.

1/ 9
Abdullah Gül, Tac Mahalde

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ve ziyarete eşlik heyet üyeleri sabah saatlerinde başkent Yeni Delhi'den Agra kentine geçti.

Gül ve beraberindekiler Agra Havalimanı'ndan, Türk-İslam mimarisinin en önemli yapıtları arasında sayılan Tac Mahal'in bulunduğu bölgeye geldiler. Gül ve beraberindekiler Tac Mahal'e yaklaşık bir kilometre uzaklıkta araç değiştirerek yapıtın kirlilikten korunması için kullanılan elektrikli minibüslere bindiler.

2/ 9
Abdullah Gül, Tac Mahalde

Tac Mahal'de yetkililerden eserin mimari özellikleri ve sembolik anlamı hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, zaman zaman Tac Mahal'e ilişkin hayranlığını dile getirdi. Tac Mahal'i "mükemmel bir yapı" olarak niteleyen Gül, Tac Mahal'in özelliğinin sadece görünce değil okuyunca da ortaya çıktığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, "Bizim için buranın ayrı bir güzelliği de Mimar Sinan'ın öğrencilerinin izlerinin görülmesi. Boşuna dünyanın harikaları arasına girmiyor" dedi.

Tac Mahal'deki matematik, hesap ve estetiğin hayret verici olduğunu dile getiren Gül, Hindistan'ın kalabalık nüfusuna rağmen yapıtın iyi korunmuş olduğuna da dikkat çekti.

3/ 9
Abdullah Gül, Tac Mahalde

Gül, Tac Mahal'in hikayesinin de ayrı bir önemi olduğunu ifade ederek, "İnsanlığın çeşitli dönemlerinde böyle sevgi hikayeleri var. Bu da onlardan birisi" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de Tac Mahal'i görünce çok etkilendiğini dile getirdi. Hayrünnisa Gül, eserin yapılış hikayesinin hatırlatılması üzerine, "Demek ki ruhuna etki etmiş ve sonunda burada beraber olmuşlar" dedi.

4/ 9