Abdullah Güle büyük ödül

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere'de Chatham House'un Yılın Devlet Adamı Ödülü'nü aldı.

Abdullah Güle büyük ödül

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'nin dünyaca ünlü saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House'un Yılın Devlet Adamı Ödülü'nü aldı.

1/ 36
Abdullah Güle büyük ödül

Londra'daki törende Gül'e ödülünü Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth takdim etti. Gül, ödülü direkt Kraliçe'nin elinden alan ikinci devlet adamı oldu. Kraliçe Elizabeth 2005 yılındaki ilk ödül törenine de katılmış ve Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yuşçenko'ya ödülünü sunmuştu. Kraliçe 2. Elizabeth, Gül'e ödülünü takdim etmesinin ardından yaptığı konuşmada, ''Yıllar boyunca saygın bir liderlik ve uluslararası bir devlet adamlığı sergilediniz.

2/ 36
Abdullah Güle büyük ödül

Bu ödülü Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü adına sunarak sizi tebrik ediyorum.'' ifadelerini kullandı. Türkiye'ye 2008'de yaptığı resmi ziyarette, Gül'ün gösterdiği misafirperverliği şükranla anımsadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül de, ''Ödülü büyük bir onur ve alçakgönüllülükle sevgili ülkem ve Türk halkı adına alıyorum.'' dedi. Ödül jestinden dolayı Kraliçe 2. Elizabeth'e teşekkürlerini sundu.

3/ 36
Abdullah Güle büyük ödül

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında ödülün arzularını hiç kaybetmeyen bir toplumun gelişme kararlılığını da onurlandırdığını vurgulayarak, ''Aldığım bu ödül, birçok iç ve dış zorluklara rağmen Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği gelişimin de teyididir. Türkiye'nin AB yolunda sessizce gerçekleştirdiği demokratik, sosyal ve ekonomik devrime şahit oluyoruz. Bu ödül, bilgelik, sağduyu, empati ve sivil gücüyle hareket eden büyük bir milletin değerlerini de tanımış oluyor. Chatham House Ödülü aynı zamanda Türkiye'nin çok boyutlu komşuluk ilişkilerini de sınırlarının da ötesinde barış, istikrar ve refahı yeşertmesinin bir ifadesidir.

4/ 36