Abdullah Gülü hiç böyle görmediniz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "2010 Türkiye’de Japon Yılı" etkinliklerinin açılışına katıldı.

Abdullah Gülü hiç böyle görmediniz

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen "2010 Türkiye’de Japon Yılı" etkinliklerinin açılışına katılarak, Toyota’nın Türkiye’de ilk kez sergilenen tek kişilik elektrikli otomobili "I-Real"ı kullandı.

1/ 26
Abdullah Gülü hiç böyle görmediniz

Çırağan Sarayı’nın deniz tarafındaki bahçesinde bir süre I-Real’ı kullanan Gül’e, basın mensupları "Bu araç İstanbul trafiğine çözüm olabilir mi?" diye sordu. Aracın İstanbul, New York ve Londra trafiğinde kullanılabileceği söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, yanında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan, Toyota’nın Başkanı Fujio Cho’ya bu aracın yatırımını İstanbul’da yapması önerisinde bulunmasını istedi. Topbaş’ın, İstanbul’un trafik sorununu çözdüklerini söylemesi üzerine Gül, "Bununla parkta mı gezeceğiz?" dedi.

2/ 26
Abdullah Gülü hiç böyle görmediniz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Prens Tomohito Mikasa Çırağan Sarayı’nda ikili görüştü. Balkondan bir süre İstanbul Boğazı’nı seyreden Gül ve Mikasa, bahçedeki "Ecocar Sergisi"ni gezip buradaki, Toyota’nın hibrid otomobili "Prius" ile Mitsubishi’nin elektrikli otomobili "Miev" hakkında bilgi aldı.

3/ 26
Abdullah Gülü hiç böyle görmediniz

TARİHTEN GELEN SEMPATİ VAR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya hükümeti tarafından ilan edilen "2010 Türkiye’de Japon Yılı" etkinliklerinin Çırağan Sarayı’ndaki açılış törenine katıldı. 2003 yılında, Japonya’da Türk Yılı düzenlendiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin her bakımdan geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. İki ülkenin birbirine tarihten gelen sempatisi, yakınlığı ve benzerliği olduğunu belirten Gül, Japonya’nın Türkiye’de en güzel şekilde tanıtılacağını söyledi. Japonya’nın, Asya’nın doğu ucunda, Türkiye’nin ise Asya’nın batı ucunda yer aldığını belirten Gül, iki ülkenin de kendi değerlerini çağdaş değerlerle birleştirdiğini söyledi. İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin, kültürel faaliyetlerin artmasına çok önem verdiklerini belirten Gül, "Japonya yılı dolayısıyla Türkiye’de bir yıl boyunca bir çok faaliyet gerçekleştirilecek. Bu faaliyetleri Cumlhurbaşkanı olarak himayeme aldım" dedi.

4/ 26