Abdullah Gül’ün tarihi fotoğrafları

Cumhurbaşkanı Gül’ün 24 sene önce İslam Kalkınma Bankası’nda çalışırken tampon bölgede incelemelerde bulunduğu fotoğrafları ortaya çıktı.

Abdullah Gül’ün tarihi fotoğrafları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 1989 yılında İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomi uzmanı olarak çalıştığı dönemde, Bulgaristan'dan sınır dışı edilen Türk kökenli vatandaşları Dereköy Sınır Kapısı’ndan karşılarken ve tampon bölgede incelemelerde bulunurken çekildiği fotoğraflar ortaya çıktı.

1/ 6
Abdullah Gül’ün tarihi fotoğrafları

İslam Kalkınma Bankası Başkanı ve yanındaki dönemin ekonomi uzmanı Abdullah Gül’ün, dönemin Kırklareli Valisi Kenan Güven, İl Emniyet Müdürü Naci Yurtman ve bazı yerel yetkililerin tampon bölgede yaptığı incelemeleri kare kare fotoğraflayan Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde yayın yapan Günyüzü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Şenol Goncagül, fotoğraflarını İHA ile paylaştı.

2/ 6
Abdullah Gül’ün tarihi fotoğrafları

Tarihi gün ışığına çıkaran Gazeteci Şenol Goncagül, 1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye zorunlu göç olduğunu ve İslam Bankası Başkanı’nın, göç ile ilgili olarak Kırklareli’nin Dereköy sınır kapısında incelemelerde bulunduğunu ifade ederek, “1990 yılında açtığım “Fotoğraflarla Göç” haber fotoğrafları sergisinde teşhir ettiğim fotoğrafları yeniden inceliyordum. O sırada yanımda bulunan Lüleburgaz İş Adamları Derneği (LİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Konca, o fotoğraflardaki genç uzmanın fotoğrafına daha dikkatlice bakınca, o genç uzmanın, günümüzün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğunun farkına vardı.

3/ 6
Abdullah Gül’ün tarihi fotoğrafları

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün biyografisine dair araştırma yaptık ve o dönemde İslam Kalkınma Bankasında doçent ünvanı ile uzman olarak görev yaptığını anlayınca tarihe ışık tutacak önemli bir bilgi de netlik kazanmıştı” diye konuştu.

4/ 6