Adana duman altında kaldı !

Adana duman altında kaldı !

Adana, yasak olmasına rağmen bu yıl da yine yakılan mısır tarlaları anızları nedeniyle duman altında kaldı.

1/ 6
Adana duman altında kaldı !

Adana İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, anız yakan çiftçilere dekar başına 42 lira ceza keserken, anız yakımı yerleşim bölgesi ve ormanlık alanlara yakın bölgelerde gerçekleştirilirse bu ceza 5 kat artıyor. Buna rağmen mısır hasadının sürdüğü Çukurova Bölgesi'nde çiftçiler, tarladaki anızları yakıyor. Kenti kaplayan sis ve duman, insanların nefes almasını güçleştiriyor, ev ve ofislerin içi dumana karışmış islerle doluyor. Hasat sonrası başka ürün ekmek için üreticilerin yaktığı anızlar nedeniyle gökyüzünü saran duman, sürücülerin görüş uzaklığını düşürdü, ev ve ofislerin içi uçuşan siyahlıklarla doldu.

2/ 6
Adana duman altında kaldı !

"UYARIMIZA RAĞMEN YAKILIYOR"

Çevreyi tehdit ettiği kadar nefes almayı da zorlaştıran anız yangınlarına çözüm bulunmasını isteyenler, her yıl yaşanan bu duruma önlem alınmamasına da tepki gösterdi. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, şöyle konuştu:

"Maalesef yakılan anız, hem doğaya, hem de çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar veriyor. Her yıl yetkilileri ve üreticileri uyarmamıza rağmen anızlar yakılmaya devam edilmiş, çıkan yangınlar hem doğanın hem de çevrenin tahribatına neden olmayı ve hava kirliliği yaratmayı sürdürmüştür."

3/ 6
Adana duman altında kaldı !

"FELAKATE YOL AÇIYOR"

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş ise, üreticilerin bilinçsizce anızla birlikte verimli toprağı ve içindeki canlıları da yaktığını anlattı. Ortaş, "Yakılan anızlar atmosferi kirleterek büyük bir çevresel felakete yol açıyor. Anız yakımı sırasında toprakta bulunan yararlı mikroorganizmaların da yok oluyor" dedi.

4/ 6