Ağaç tartışması meydanlara indi

Ağaç tartışması meydanlara indi

Ağaç tartışması meydanlara indi

Ünlü mimarlar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Meydanda ağaç olmaz” açıklamasından yola çıkarak büyük şehirlerin meydanlarında ağaç olmalı mı olmamalı mı meselesini değerlendirdi

Bugüne kadar sayısız önemli olaya tanıklık etmiş, İstanbul’un “buluşma noktası” Taksim Meydanı, bu aralar ülke gündeminde en sık yer alan konuların başında geliyor. Bazen burada gerçekleşen bir eylem bazen de yetkililerin burada yaptığı bir değişiklik taşınıyor haberlere... İstanbul’un kalbinin attığı yer olarak anılan Taksim Meydanı şimdi de yayalaştırma projesi ile gündemde.
Geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim’deki değişikliklerle ilgili olarak “Dünyanın gelişmiş kentlerinin meydanlarına bakınız ağaç yoktur. Ama bizim insanlarımız meydanda da ağaç istiyor. Biz burada yeşillendirme, ağaçlandırma, şehir mobilyaları ve zemin kaplaması gibi çalışmalar yapacağız, daha bitmedi” dedi. Buradan hareketle ünlü mimarlara sorduk: Meydanlarda ağaç olmalı mıdır? Bir meydanın olmazsa olmazları nelerdir? Taksim’in bugünkü halini nasıl buluyorlar? Doğan Hasol, Doğan Tekeli, Sinan Genim, Ahmet Vefik Alp, Korhan Gümüş ve Ebru Umut Çetin çeşitli ülkelerden verdikleri örneklerle görüşlerini açıkladı.

1/ 8
Ağaç tartışması meydanlara indi

Paris’teki Trocadero Meydanı’nı havuzlar süslüyor.

2/ 8
Ağaç tartışması meydanlara indi

New York’taki Union Square en ağaçlı meydanlardan...

3/ 8
Ağaç tartışması meydanlara indi

Kızıl Meydan’da bulunan ihtişamlı binalar dikkat çekiyor.

4/ 8