Ağaçkakanları elleriyle besliyor

Konya'da işçi emeklisi 74 yaşındaki Nevzat Gediz, annesi ölen 2 ağaçkakan yavrusunu kendi elleriyle besliyor.

Ağaçkakanları elleriyle besliyor

3 ay önce bir ağaçkakanın, bahçesindeki erik ağacının gövdesini oyarak yuva yaptığını belirten Nevzat Gediz, ağaçkakanı takibe aldığını anlattı. Yumurtlayan ağaçkakanın daha sonra yavrularının dünyaya geldiğini ifade eden Gediz şunları söyledi:

1/ 7
Ağaçkakanları elleriyle besliyor

"Ağaçkakan ve yavruları bahçemizin neşesi haline gelmişti. Sürekli takip ediyordum. Anne ağaçkakan yavrularına sürekli yem getiriyordu. Ağaç gövdesindeki yuvanın yerden yüksekliği de yaklaşık 2 metreydi. Bu yüzden kediler de yuvaya musallat olmuştu. Kedileri gördüğüm zaman kovalıyordum. Ancak çabalarım sonuç vermedi ve geçtiğimiz pazar günü bir kedinin ağaçkakanı yuvaya girerken alıp götürdüğünü gördüm."

2/ 7
Ağaçkakanları elleriyle besliyor

Annesi ölen ağaçkakanların sürekli seslerini duyduğunu ve yem vermek için eliyle yuvaya erişemediği kaydeden Gediz, "Ağacın gövdesindeki yuvanın üst bölümünü elektrikli testere ile kestim. Daha sonra yavruları oyuktan çıkardım. 3 tane ağaçkakan yavrusu vardı. Bir tanesi çok zayıftı. Fazla yaşamadı ve öldü. Kalan 2 yavruyu veterinerden aldığım tavsiye üzerine yumurta ile beslemeye başladım" dedi.

3/ 7
Ağaçkakanları elleriyle besliyor

56 yıllık eşi 76 yaşındaki Elmas Gediz ile birlikte hayvanları çok sevdiğini anlatan Nevzat Gediz, yavrular büyüdükten sonra doğal yaşamına bırakacaklarını da sözlerine ekledi.

4/ 7