Ağrıda olaylar çıktı

Mitingin ardından yürüyüşe geçen bir grup, polise taş ve molotof kokteylli ile saldırdı.

Ağrıda olaylar çıktı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Ağrı'da düzenlenen mitinge, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk ile yardımcısı Aysel Tuğluk ve BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Yazar Altan Tan ve çok sayıda partili katıldı. Mitingin ardından yürüyüşe geçen bir grup, polise taş ve molotof kokteylleri ile saldırdı. Gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunan polis, bazı göstericileri gözaltına aldı.

1/ 11
Ağrıda olaylar çıktı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk konuşmasında AK Parti Hükümeti'nin ve Başbakan iktidarının 'ucube'ye dönüştüğünü iddia etti. Türk, "Yıllardan beri barışı aradık. Demokrasiyi aradık, özgürlükler için bedeller ödedik. Ama bütün çabalarımız çalışmalarımız inkarcı, asimilasyoncu siyasetçiler tarafından engellenmeye çalışıldı. Kürt halkının özgürlük mücadelesini yok etmeye çalıştılar. Baskılar zulümler yaşandı. Ama gün geçtikçe halkımız daha güçlü, daha kararlı bir şekilde mücadelesine sahip çıktı" şeklinde konuştu.

2/ 11
Ağrıda olaylar çıktı

Türk, "Birileri bunu bilsin ki, zulüm ve baskılarınız para etmedi. Para etmeyecek, çünkü Kürt halkı her zaman özgürlük için yollara düşecektir. Yaşadığımız acılar, yaşadığımız dramların aslında hiç kimseye yararı yok. Barış diyalog ve kardeşlikle bu sorunlarımızı çözebileceğimizi her zaman dile getirdik. Bu konuda önemli çalışmalarda yaptık'' diye konuştu.

3/ 11
Ağrıda olaylar çıktı

Türk'ün konuşmasının ardından yürüyüşe geçen bir grup, adliye binası bahçesinde güvenlik önlemi alan Emniyet Müdürlüğü ekiplerine, taş ve molotof kokteylleri ile saldırdı. Bunun üzerine gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahalede bulunan polis, kendilerine taş ve molotof kokteyli atan bazı göstericileri gözaltına aldı. Göstericiler, polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağıldı. Olayların ardından esnaf da iş yerlerini kapattı.

4/ 11