Ahlakı makyajla ölçüyorlar !

İran'ın ahlak polisi, kadınlara yönelik hazırlanan ceza tarifesini açıkladı.

Ahlakı makyajla ölçüyorlar !

Kısa ceket giyen, oje süren, pardesüsü dar olanlarla saçlarını “tahrik edici renge boyadığı” tespit edilen kadınlar cezalandırılacak.

1/ 18
Ahlakı makyajla ölçüyorlar !

Ahmedinecad yönetimi kadınların örtünmesine yönelik baskıyı her geçen gün artırıyor. Sokaklarda sürekli kontroller yapan kadın ahlak polisleri, ‘şeriata uygun örtünmeyen, pardesüleri dar olan, tırnaklarında oje olan kadınları önce uyarıp ceza kesiyor, direnişle karşılaşması halinde de gözaltına alıp karakolda “bu suçu tekrarlamayacağına dair” bir kağıt imzalatıyor. Yasakların en sıkı denetlendiği Mashad kentinde yasağa uymayanlara 1300 dolarlık ceza kesileceği açıklandı. Oysa ki bir öğretmen ortalama 500 dolar kazanıyor.

2/ 18
Ahlakı makyajla ölçüyorlar !

Türkiye’deki “Andımız” gibi İran’da her sabah okullarda kız öğrenciler “Çarşaf marşı” okuyor. Marşın sözleri ise, “Kardeş, kardeş, çarşaf giymenin mükâfatı cennettir. Çarşafı düzgün giymemek utançtır, utanç” şeklinde. Yetkililere göre tüm İran halkı giyim kuşamın kontrol edilmesini istiyor. Tahran Polis Şefi Hüseyin Sacidinya “Halk, manken gibi dolaşan kadınlara karşı yaptırım uygulamamızı bekliyor” dedi.

3/ 18
Ahlakı makyajla ölçüyorlar !

Hükümete yakın Cem-eCem gazetesinin haberine göre ülkede bakanlıklar bundan böyle kendi alanlarında çarşaf kullanımını destekleyecek. Eğitim Bakanı kızların okul üniformalarının rengine karar verecek, Ekonomi Bakanı çarşafla giyilemeyecek kıyafetlerin dış alımını yasaklayabilecek, Kültür Bakanı turistleri çarşaf konusunda bilgilendirecek ve Ulaştırma Bakanlığı da billboardlara İslami koşullara göre giyinmiş kadın resimleri koyacak.

4/ 18