AK Parti'nin Antalya sürprizi

6 yıl önce Türkiye'ye yerleşen Irina Balcı birinci sırada...

AK Parti'nin Antalya sürprizi

AK Parti, Antalya'da 6 yıl önce Türkiye'ye yerleşen ve 2009 yılında Türk vatandaşlığına geçen Rus Irina Balcı'yı, Konyaaltı ilçesinden birinci sıra meclis üyesi adayı gösterdi. Balcı, siyasete girme gerekçesini, "Biz bu ülkede yaşamak istiyoruz. Ülkeye faydalı olmak istiyoruz. İmkanımız ve gücümüz var, isteklerimiz var" diye açıkladı.

 

1/ 10
AK Parti'nin Antalya sürprizi

Türkiye'ye 6 yıl önce gelen 4 çocuk annesi 34 yaşındaki Irina Balcı, 2009 yılında Türk vatandaşlığına geçti. Aynı zamanda Antalya'da Rus Sanat ve Kültür Derneği'nin başkanlığını da yürüten Balcı, Moskova Devlet Üniversitesi'nin Filoloji bölümünü bitirdi, ardından Fransa'da Sorbone Üniversitesi'nde Uluslararası Hukuk okudu. Antalya'da 10 binin üzerinde Rus'un hayatını sürdürdüğü Konyaaltı'nda yaşayan Irina Balcı, Ak Parti'den belediye meclis üyeliği adaylığıyla siyasete atıldı.

 

2/ 10
AK Parti'nin Antalya sürprizi

Ak Parti'nin Konyaaltı belediye meclis üyesi adayları listesinin kontenjan sıra birinci adayı olan Balcı'nın seçilmesi, Ak Parti Belediye Başkan adayı Remzi Sadi'ye bağlı. Konyaaltı'nda Ak Parti seçimleri kazanırsa Antalya'da ilk defa Türk vatandaşlığına geçmiş bir yabancı yerel yönetimlerin karar organı, belediye meclisinde yer alacak.

 

3/ 10
AK Parti'nin Antalya sürprizi

Konyaaltı'nda 'Yüzde yüz gülen yüz' sloganıyla yola çıktıklarını kaydeden Ak Parti adayı Sadi, "Konyaaltı'nda her milletten insanımız yaşıyor. Irina Balcı, tüm yabancı uyruklu vatandaşlarımızı da temsilen aramızda olacak. Biz beraber Konyaaltı'nda harika günler hedefliyoruz" diye konuştu. Ak Parti adayı Sadi, hayallerindeki Konyaaltı'nı Rus, Ukraynalı, Alman veya İngiliz herhangi bir ülkeden tercihini Konyaaltı'ndan seçmiş insanlar ve Konyaaltılılarla beraber kurmak istediklerini kaydetti.

 

4/ 10