AK Parti'yi kuran isimlerden koalisyon çıkışı

AK Parti'yi kuran isimlerden koalisyon çıkışı

AK Parti'yi kuran isimlerden koalisyon çıkışı

AK Parti CHP koalisyon görüşmeleri sonucu bugün netleşecek. AK Parti'nin kurucu isimleri koalisyon görüşmeleri hakkında ne düşünüyor? İşte cevabı...

1/ 9
AK Parti'yi kuran isimlerden koalisyon çıkışı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün saat 18.00'de koalisyon görüşmesi gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan Davutoğlu'na 9 Temmuz'da hükümet kurma görevini vermişti. Hükümetin kurulması için Anayasa’daki 45 günlük sürenin dolmasına 13 gün kaldı. AK Parti ile CHP arasında yapılan görüşmeler sonucunda erken seçime gidilip gidilmeyeceği durumu belli olacak.

AK Parti'nin önde gelen isimleri AK Parti ve CHP koalisyonunda yana. İşte AK Parti'de önemli görevler üstlenen isimler ve koalisyon düşünceleri:

2/ 9
AK Parti'yi kuran isimlerden koalisyon çıkışı

"AK PARTİ VE CHP KOALİSYONU MÜMKÜN"

22 Haziran’da Al Jazeera Türk’e yazan AK Parti’li eski Bakan Nihat Ergün: Seçimlerde seçmenin oylarını azalttığı iki parti olan AK Parti ve CHP’nin sonuçlardan önemli ve inandırıcı dersler çıkarmış bir şekilde büyük bir koalisyon oluşturmaları mümkündür. Böyle bir koalisyon kurulması daha zor ancak sürdürülmesi ve başarı şansı daha yüksek bir seçenektir. Seçim atmosferinde söylenen aşırı, yaralayıcı ve maksadını aşan sözlerin oluşturduğu duygusal iklimden çıkılabilirse, CHP’nin sözleşme yapma ve sözleşmelere bağlı kalma kültür ve geleneği, yüzde 65’i aşan bir toplumsal taban desteği, (ki bu destek yüzde 80’leri de bulabilir) iki büyük partinin koalisyonuna iç ve dış dünyadan ve piyasalardan gelen destek, AB ve Kürt sorununa yaklaşımdaki yakın perspektif, parti tabanlarının birbirinden ayrı olması ve taban kayması endişesinin olmayışı, Alevi vatandaşların sorunlarının çözümü için aralanan kapının çözüm için daha da açılması gibi nedenler sürdürülebilirliğe imkan vermektedir.

3/ 9
AK Parti'yi kuran isimlerden koalisyon çıkışı

"NİÇİN ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMUYORSUN?"

18 Temmuz’da Karabük’te konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin: Şu anda sadece CHP ile bir koalisyon kurma ihtimali az da olsa var. MHP, 'ben yokum' dedi. Ne diyor, 'AK Parti, CHP ve HDP bir koalisyon kursun'. Gerekçe olarak diyor ki, 'Bunlar çözümden yana olan siyasi partiler' ondan bir cümle önce de diyor ki, 'Çözüm ihanet sürecidir'. Eğer çözüm bir ihanet süreciyse senin ihanet edeceğini iddia ettiğin partilerin koalisyon kurması nasıl iyi olur Sayın Bahçeli? Bunda bir çelişki yok mu? Niçin elini taşın altına sokmuyorsun? 'Böyle bir görev düşerse bizde bu işin içerisinde oluruz' diyemiyorsun? Kimin ne kadar memleket sever olduğu, bayrak sever olduğu işte şimdi anlaşılıyor. Milliyetçilik ülkenin zor zamanında elini taşın altına sokmaktır, boyunduruğun altına gerekirse girmektir, kaçmak değildir.

4/ 9