AK Partinin seçim vaatleri

Yaklaşan seçim öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçim vaatleri.

AK Partinin seçim vaatleri

Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğiz
2001 krizinden sonra AK Parti’nin akılcı ve sürdürülebilir tedbirleriyle toparlanan ve küresel krizin etkilerini en az hisseden Türkiye ekonomisi, GSYH açısından 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girecek. 2002’de 230,5 milyar dolar olan GSYH, 2010 yılı sonunda 735,8 milyar dolara çıkmıştı.

1/ 43
AK Partinin seçim vaatleri

Kişi başı gelir 25 bin dolar
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mali disiplini kararlılıkla sürdürecek, enflasyonla ciddi biçimde mücadele edecek ve 82 milyonu aşan bir nüfusla, kişi başı geliri 25 bin dolara çıkaracağız.

2/ 43
AK Partinin seçim vaatleri

İşsizlikle mücadelede bir ilk!
İşsizlik sorununa kalıcı bir çözüm bulabilmek için Cumhuriyet Tarihi’nde ilk defa tüm tarafların katılımıyla “Ulusal İstihdam Stratejisi” hazırladık. Bu çalışma, dört temele dayanıyor:

- Eğitim istihdam ilişkisinin güçlenmesi

- İşgücü piyasasının esnekleştirilmesi

- Kadınlar, gençler ve engellilerin istihdamını artırmak

- İstihdam- sosyal koruma ilişkisinin güçlenmesi

İstihdamla ilgili önlem ve teşvikler devam edecek. 1 Mart 2011’de yürürlüğe giren 6111 sayılı kanunla genç, kadın ve nitelikli işgücü istihdamını teşvik ettik. Bu kanunla; işveren sigorta prim payı, belli süreyle devlet tarafından ödenecek.

3/ 43
AK Partinin seçim vaatleri

Bir milyon işsize iş!
AK Parti olarak işsizliğin aynı zamanda mesleksizlik sorunu olduğundan hareketle yeni bir proje başlattık. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projesi, 5 yıl sürecek ve her yıl 200 bin kişi olmak üzere toplam 1 milyon kişiye istihdam sağlayacak. İşsizlik oranını yüzde 5’e indirmeyi hedefliyoruz.

4/ 43