AKP’nin oyunu azaltan 8 neden

İşte AK Parti’nin oyunu eriten 8 neden..

AKP’nin oyunu azaltan 8 neden

AKP’nin oyunu eriten 8 neden
AKP, 2007 genel seçimlerinde yüzde 46.58 olan oy oranının yüzde 39’lara gerilemesinin nedenlerini arıyor. Siyasi kulislere göre krizi ciddiye almamak, kavgacı üslubu tercih etmek de bunların arasında AKP’nin 2007 genel seçimlerinde yüzde 46.58 olan oy oranı, 29 Mart yerel seçimlerinin, resmi olmayan il genel meclisi sonuçlarına göre yüzde 39’a geriledi. Bugüne kadar girdiği her seçimden oyunu artırarak çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Niçin bu noktaya düştük, bunun değerlendirmesini yapacağız” dedi. Siyasi kulislerde AKP’nin oylarında yaşanan erimenin 9 temel nedeni şöyle sıralanıyor:

1/ 10
AKP’nin oyunu azaltan 8 neden

1- Almanya’daki Deniz Feneri e.V. davası ile belediyeler ve parti yöneticilerinin isimlerinin karıştığı büyük çaplı yolsuzluk iddiaları karşısındaki tutumu, “hortumları kesmeye geldik” diyen AKP’nin “yolsuzluklara bulaşmayan, yetim hakkı yemeyen, dürüst kadrolar” imajının sarsılmasına yol açtı. Özellikle yolsuzluk iddialarının hedefindeki bürokratlarla belediye yetkililerinin görevde kalması, partinin olayların üstünü örttüğü yolundaki düşünceyi pekiştirdi.

2/ 10
AKP’nin oyunu azaltan 8 neden

2- AKP kadroları, parti hakkında açılan kapatma davası sürecinden bu yana daha hassas davransa da, iktidar partisi uygulama ve politikalarıyla laiklik konusundaki kaygıları gideremedi.

3/ 10
AKP’nin oyunu azaltan 8 neden

3- Erdoğan, dünyayı sarsan ekonomik krizi, “Türkiye’ye teğet geçecek” diyerek küçümsedi. Zamanında alınmayan önlemler, krizin etkisinin Türkiye’de daha ağır hissedilmesine neden oldu. Hükümetin krizin etkisiyle artan işsizliğe yaklaşımı da eleştirildi. ABD ve AB’de hükümetler vatandaşlarının işsiz kalmaması dev şirketler için kurtarma paketleri açıklarken, Erdoğan tam tersine krizin etkisinde kalan işadamlarını beceriksizlikle suçladı. Erdoğan, “Efendim, bak şu kadar tekstil fabrikası kapanmış. Şu olmuş, bu olmuş. Anlattıkları gibi de bir şey yok ortada. Yani işini bilmeyen başarısız varsa, kapanmış da olabilir” dedi. Krizin etkilerinin hissedilmeye başladığı bir dönemde, binlerce kişiye istihdam sağlayan dev şirketlerle kavga edildi.

4/ 10