Alevi Kurultayı Ankarada toplandı

Ankara'da toplanan "Büyük alevi kurultayı" bugün başladı.

Alevi Kurultayı Ankarada toplandı

AKP'nin Alevi açılımına alternatif olarak düzenlenen Alevi Kurultayı bugün Ankara'da toplandı. İki gün sürecek olan kurultayda konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, "Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmasında ısrarlıyız, bunu Sünni yurttaşların özgürlüğü için istiyoruz. Çünkü onlar özgür olursa bizde özgür oluruz" dedi.

1/ 8
Alevi Kurultayı Ankarada toplandı

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Büyük Alevi Kurultayı'nın açılışında konuşan Geçmez, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in girişimiyle düzenlenen Alevi çalıştaylarını eleştirerek geleneklerinin yok edilmeye çalışıldığını iddia etti. Kendi inançlarının başkaları tarafından tarif edilmeye çalışıldığını ileri süren Geçmez, "Aleviler bizim kardeşimizdir" denilerek Alevi çocuklara zorla din dersi verildiğini, Alevi köylerine zorla cami yaptırıldığını söyledi.

Geçmez, "Bizim bu tür kardeşliklerle işimiz yoktur" ifadesini kullandı.

Türkiye'yi 4-5 aydır gezdiğini, Alevilerin sorunlarını dinlediğini anlatan Geçmez, cemevlerini "kültür merkezi" diye tanımlayanların Türkiye'yi hiç gezmediklerini, Alevileri tanımadıklarını ileri sürdü.

Alevi çalıştaylarına halkın sorunlarını görmeyen örgütlerin katıldığını iddia eden Geçmez, ilk Alevi çalıştayında kendilerinin de bir rapor sunduğunu ancak daha sonraki çalıştaylara katılmadıklarını belirtti.

2/ 8
Alevi Kurultayı Ankarada toplandı

"BİZ BU İŞLERDE SAMİMİYET ARARIZ"

Devlet Bakanı Faruk Çelik'in "Çalıştaylara katılmıyorlar" dediğini belirten Geçmez, şunları kaydetti:

"Hangi çalıştaya katılalım? Katliamlara katıldığı için yargılanan birinin katıldığı çalıştaylara mı katılalım? Bizi katillerimizle mi yüzleştirmek istiyorsunuz? Biz bu işlerde samimiyet ararız. Yıllardır bunu konuşanlar samimiyetsizdir. 'Dinden ne istiyorsunuz?' diyorlar bize, asıl siz dinden çekin elinizi. Diyanet İşleri Başkanlığını kaldırın, tüm yurttaşlarımız dinlerini özgürce yaşasınlar. Biz Diyanet İşleri başkanlığının kaldırılmasında ısrarlıyız, bunu Sünni yurttaşların özürlüğü için istiyoruz. Çünkü onlar özgür olursa biz de
özgür oluruz. Bu ülkede Alevilerin sorunlarına Sünniler, Kürtlerin sorunlarına Türkler, gayrimüslimlerin sorunlarına Müslümanlar sahip çıkmazsa bu ülkede barış
olmayacaktır. Biz eşit yurttaşlık istiyoruz, herkes gibi inancımızı yaşamak istiyoruz. Biz inancımızı biliyoruz, devlet elini çeksin."

3/ 8
Alevi Kurultayı Ankarada toplandı

Türkiye'nin değişik yerlerinde, "Zorunlu din derslerinin kaldırılması ve eşit yurttaşlık" talepleri için mitingler düzenleyeceklerini belirten Geçmez, 6 Mart'ta İzmir'de miting yapma kararı aldıklarını bildirdi.

4/ 8