Alman turist ağaçta asılı kaldı !

Alman turist ağaçta asılı kaldı !

Alman turist ağaçta asılı kaldı !

Alman paraşütçüyü asılı kaldığı sarp kayalıklardaki sedir ağacından UMKE ve paraşüt pilotları indirip askeri helikopterden yardım istendi. Alman paraşütçü filmleri aratmayan bir operasyonla bulunduğu yerden Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait askeri helikopter ile kurtarılıp Fethiye Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

1/ 6
Alman turist ağaçta asılı kaldı !

Fethiye’ye ailesiyle birlikte tatile gelen ve Almanya’da şoförlük yapan 59 yaşındaki Günter Kupka, iki oğlu ile birlikte dünyaca ünlü paraşüt parkuru Babadağ’a single (tekli) uçuş yapmak için çıktı. Babadağ’dan daha önceki yıllarda da 30’a yakın uçuş yapan 27 yıllık paraşütçü Alman Günter Kupka, bin 800 metrelik pistte iki oğlu ile birlikte ayrı ayrı uçuşa kalktı. Alman paraşütçü kısa bir süre sonra havanın kötü olmasından dolayı termike girince yaklaşık 200 metre yükseklikten irtifa kaybedip dönerek Babadağ’ın bin 500 metrelik bölümünde 15 metre yüksekliğindeki sedir ağacına çarparak düştü. Paraşütün düştüğünü gören paraşütçüler hemen UMKE ekibinden yardım istedi. Ekipler Alman paraşütçüye ulaşmasının ardından yaklaşık bir saatte ağaçtan güçlükle indirdi. 50 metre yüksekliğe sedye ile taşıyıp Dalaman Hava Meydan Komutanlığından yardım istediler. Dalaman Hava Meydan Komutanlığından havalanan askeri helikopter filmleri aratmayan bir şekilde Alman paraşütçüyü helikoptere alıp Fethiye Devlet Hastanesine indirdi. Alman paraşütçünün başında travma ve vücudunda kırıklar olabileceği bildirildi.,

2/ 6
Alman turist ağaçta asılı kaldı !

UMKE üyesi Alparslan Genç, "1800 metre pistinden uçuşa geçen pilot 1700 metre pistinden 200-300 metre aşağıda bir ağaca çarparak ağaçta asılı kaldığı bildirilince UMKE ekibi olarak hemen harekete geçtik. Alman turisti bulunduğu yerden indirdik. İlk müdahaleyi yaptık. Kafa travması ve sağ bacağında kırık şüphesi ile sedyeye alıp boş bir alana çıkardık. Helikopter yardımı istedik. Dalaman Hava Meydan Komutanlığından havalanan helikopterle turisti kurtardık. Gündüz de tandem kaza yapan iki kişiyi UMKE ekibi olarak hastaneye getirmiştik. Onlar da kalkış sırasında kaza yaptılar” dedi.

3/ 6
Alman turist ağaçta asılı kaldı !

UMKE sorumlusu Ergün Kocagöz ise, paraşüt kazası olduğu bildirilince ekip olarak hareket ettiklerini paraşütçülerin de yardımıyla sarp kayalıktaki ağaçta asılı kalan Alman turisti ve paraşütünü yaklaşık bir saatte kurtardıklarını, askeri helikopterden yardım istediklerini söyledi.

4/ 6