Almanya yeni özel tim kurdu

Almanya yeni özel tim kurdu

Almanya yeni özel tim kurdu

Paris'teki terör saldırılarının ardından Almanya, BFE+ adlı yeni bir özel harekat birimi oluşturdu.

Yeni özel harekat timi için ilk aşamada 50 kişi eğitime başladı. Özel harekat birimi için önümüzdeki yıl farklı bölgelerde 4 alt birim daha kurulacak.

1/ 12
Almanya yeni özel tim kurdu

Almanya'da güvenlik makamlarının Paris benzeri terör saldırılarına ne kadar hazırlıklı olduğunun araştırılması için İçişleri Bakanı Thomas de Maizière ocak ayında talimat vermişti.

Yapılan araştırmada Alman güvenlik güçlerinin silahlı teröristlerle mücadele etmek bakımından eğitim ve teçhizat eksikliği olduğu tespit edildi.

Alman polis sendikasının Paris benzeri durumlar için personel ve teçhizat eksiği olduğu yönündeki uyarıları da bu tespitleri doğruluyor.

2/ 12
Almanya yeni özel tim kurdu

Araştırmanın sonucunda yeni bir özel birimin kurulmasına karar verildi. “Beweissicherungs- und Festnahmeeinheit plus“ (Delil Tespiti ve Gözaltı Birimi Artı) ya da kısa ismiyle BFE+ Berlin yakınlarındaki Blumenberg'deki polis merkezinde 50 kişiyle ilk çalışmalarına başladı. Almanya'da gelecek yıl farklı yerlerde dört altbirim daha göreve başlayacak.

Polis Sendikası Başkan Yardımcısı Jörg Radke yeni birimin kurulma gerekçesini anlatırken şunları kaydediyor: “Ocakta Paris'te düzenlenen saldırı gibi saldırılar Avrupa'da pek alışık olduğumuz bir şey değil. Savaş deneyimine sahip, savaş silahlarını kullanabilen bir fail tipine sahibiz. Şimdiye kadar söz konusu olan, bir yerde saldırının düzenlenmesi ve faillerin ardından kayıplara karışmasıydı. Burada ise failler hareketli, dinamik ve farklı yerlerde eşzamanlı olarak saldırılar düzenlenebiliyor.” Radke, saldırganların taktik manevra kabiliyetinin polis için muazzam bir zorluk yarattığını vurguluyor.

3/ 12
Almanya yeni özel tim kurdu

Almanya'da bu tür senaryolarda şimdiye kadar özel operasyon birimi GSG9 devreye giriyordu. Eyaletlerde ayrıca, özel harekat komandoları SEK ya da seyyar operasyon komandoları MEK gibi özel ekipler bulunuyor.

Tüm bu özel birlikler yakalama operasyonlarında görev yapıyor ancak günler süren büyük arama tarama operasyonları konusunda eğitimli değiller. Bu boşluğu BFE+'nin kapatması bekleniyor. Yeni birimin, GSG9 ve Alman polisini büyük terörle mücadele operasyonlarında desteklemesi bekleniyor.

Polis Sendikası Başkan Yardımcısı Jörg Radke özel birliklerde nöbet ya da devriye görevi yapan polisler arasında olaylara bakışta ve eğitimde önemli bir fark olduğuna dikkat çekti.

4/ 12