Almanyada kum fırtınası

Almanyada kum fırtınası

Almanya'nın Rostock kentinde geçen hafta meydana gelen ve 8 kişinin ölümüne, 130 kişinin de yaralanmasına yol açan kum fırtınasının faturası çiftçilere kesildi. Alman Federal Çevre ve Tabiatı Koruma Dairesinden (BUND) Tarım Uzmanı Burkhard Roloff kum fırtınasında çiftçilerinde suçlu olduğunu açıkladı. Alman Meteorolojisi olayın kuraklıktan kaynaklandığını belirtirken, olaya el koyan savcılık ise sürücülerin tehlikeye rağmen süratli ve dikkatsiz davrandığını araştırıyor. Sürücülerin suçlu bulunması halinde adam öldürme ve yaralama nedeniyle haklarında dava açılabilecek.

1/ 16
Almanyada kum fırtınası

Almanya'nın Baltık denizi kıyısında yer alan Mecklenburg Vorpommern eyaletine bağlı Rostock kentinde geçtiğimiz hafta meydana gelen kum fırtınası nedeniyle 8 kişinin öldüğü ve 130'dan fazla kişinin yaralandığı kazanın yaralarınız sarma çalışmalarıyla birlikte tartışmalarda devam ediyor.

2/ 16
Almanyada kum fırtınası

Saatte hızı 90 kilometreye kadar yükselen kum fırtınasının çıkmasında çiftçilerinde rol oynadığını belirten Federal Çevre ve Tabiatı Koruma Dairesi'nden (BUND) tarım uzmanı Burkhard Roloff, zaten hafif toprağın bulunduğu bölgede çiftçilerin yıllardır ihmali yüzünden topraktaki humus miktarının önemli ölçüde azaldığını ve rüzgar daha kolay hareket edebilir hale geldiğini söyledi.

3/ 16
Almanyada kum fırtınası

Roloff'un iddialarına cevap veren Mecklenburg-Vorpommern Çiftçiler Birliği Başkanı Rainer Tietböhl, "Bu tamamen bir saçmalıktır." dedi. Son altı haftadır bölgede kuraklığın hakim olduğuna dikkat çeken Tietböhl, "Bu tür doğal afetlerde hiç kimse bir şey yapamaz. Dolayısı ile açıklama yapanlar bu konuda bilgi sahibi olmayanlar." şeklinde konuştu.

4/ 16