Alternatif YTLler

'Yeni YTL'ler nasıl olmalıdır?' anketine katılanlar, ilginç YTL modelleri sundu..

Alternatif YTLler

Radikal Cumartesi "Siz olsanız yeni parayı nasıl tasarlardınız?" diye sordu. Yanıtlar pek eğlenceliydi:

Genç Siviller: Ziyadesiyle önemli, pek mühim büyüklerimizi resmettiğimiz paramızın arka yüzünde, Türkiye Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalabilmesi için ellerinden gelen her türlü fedakârlığı yapan, bizi özellikle iç ve de dış düşmanlardan korumayı amaç edinmiş, toplumun refahı için siyasi liderlerimizi ara ara teneffüse çıkaran, takdire şayan komutanlarımızın resimlerinin olmasını uygun gördük.

1/ 10
Alternatif YTLler

Nazlı Eda Noyan : Her gün gördüğüm banknotların üzerinde gülümsemesi ve hayattaki duruşu ile içimizi ısıtacak bir yüz daha olsun istedim, özellikle de hayatı daha güzel kıldıklarına inandığım bir kadın yüzü... Türk felsefesi ve insan hakları alanında eşsiz emek vermiş Prof. Dr. İonna Kuçuradi; felsefe, adalet ve eğitimcinin önemini, ülkemizin kültürel çeşitliliğini, zenginliğini bize her gün hatırlatması umuduyla bu tasarımda yer aldı. Eski Hollanda banknotlarının üzerinde yer alan sarı-turuncu ayçiçekleri ya da kimi ülkelerde kullanılan hayvan ve meyve motifleri ülkenin doğal değerlerine çok da estetik bir şekilde gönderme yaptıkları için hep hoşuma giderdi. Bunun bir alternatifi olarak bir ülkenin en büyük kültürel değerlerinden olan ve kaybedeceğimizden çok korktuğum yemek kültürüne dair bir imgeyi de kullanmak istedim. Gündelik yaşam pratikleri içinde çok önemsemesek de demli bir çay-simit ya da köpüklü bir ayran çok şeyi değiştirebilir. Üstelik toplumun her kesiminden, sıcak bir ortamda konuşmayı, tartışmayı ve düşünmeyi isteyen herkes için

2/ 10
Alternatif YTLler

Turgut : 50 Türk Lirası’nın ön yüzünde Atatürk’ün, 1931 yılında Gazi Çiftliği’nde Cemal Işıksel tarafından çekilmiş fotoğrafından yararlanılarak oluşturulmuş bir portresi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Karl Marx’ın bir portresi yer almaktadır. 1818-1883 yılları arasında yaşamış olan Karl Marx, kapitalizmin simgesi olan bir nesnede kapitalizmi en iyi anlatan adam olduğu için seçilmiştir. Güvenlik özellikleri: Sahtesinin basılma tehlikesine karşın birçok güvenlik özelliği olan bu paranın asıl güvenlik özelliği insanları ekonomik krizlerden korumasıdır. Sömürüyü engeller, her şeyin para olmadığını izah eder (Merkez Bankası web sitesinden alınmıştır).

3/ 10
Alternatif YTLler

Derin Sarıyer: Tamamen dijital bir sisteme geçmeden önceki son dönemlerini yaşıyor nakit ödemeler için kullanılan kâğıt para. Dolayısıyla yakın gelecekte kâğıdın üstündeki görüntülerin ne olacağı tartışmaları da anlamını tamamen kaybedecek. Bugün için, kullanılacak paraya fonksiyonunun dışında anlamlar yüklenmesi ideolojik sorunlara yol açıyorsa, bu sorunlar doğası gereği demokratik olan hayal gücüyle çözülebilir. Karanlığın veya şeffaflığın derinliğinde isteyen istediğini düşlemekte serbesttir. Şeffaflık, karanlık ve kan kırmızısının çelişkili uyumu bilinçdışında para olgusunun algılanışında bir farkındalık yaratabilir belki.

4/ 10