Altın ne yapmalı

Altın ne yapmalı

Altın ne yapmalı

ALTIN ne yapmalı?

Fiyatı son 12 yıldır yükselerek ‘güvenli liman’ özelliğinin hakkını veren altında ‘Lale Devri’nin sonuna gelindi. Geçen hafta iki günde yüzde 10’un üzerinde gerileyerek Mart 2011’den bu yana en düşük fiyatlarına çekilen altın, artan taleple biraz toparlansa da, ‘altın balonu’nun söndüğü yorumları ağırlık kazanıyor. Sarı metalin ışıltısının her zaman parlayacağını düşünen sadık yatırımcıların kafasında ise belki de ilk kez bu kadar büyük soru işaretleri var.

Yerli ve yabancı analistler, yatırımcılar ve piyasa oyuncularının görüşlerini alarak, akıllardaki tüm soruları en basit ve açık haline indirgeyerek yanıtlarını aramaya çalıştık. Son haftalarda piyasaları kasıp kavuran altında en çok merak edilen 20 soru ve yanıtını sunuyoruz...

1/ 42
Altın ne yapmalı

Soru

1.Altının düşüşüne yol açan konjonktürel nedenler neler?

2/ 42
Altın ne yapmalı

Cevap

Altın son bir haftada 1983 yılından bu yana en büyük ayı piyasası düşüşünü yaşadı. .
Sonrasında ise yatırımcıların aşağı fiyatlardan altın alma eğilimiyle, biraz olsun toparlandı. Altında uzun dönemli boğa piyasasının sonuna gelinmesinde etkili olan üç ana faktör oldu. Bunların başanda ETF (Exchange traded fonları) likiditesinin satışlarla artışı ve COMEX’teki (vadeli altın kontratları) fiziksel altın satışları geliyor. .
Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) altın satışı yapacağı yönündeki spekülasyonların yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın (FED) parasal genişlemeyi tahminlerden önce sonlandıracağı yönündeki endişeler düşüş konjonktürünü oluşturan başlıca faktörler olarak dikkat çekti.

3/ 42
Altın ne yapmalı

Soru

2.Altında son iki haftadır yaşanan büyük düşüşün, geçmiş dönemlerdeki büyük düşüşlerle benzer ve ayrışan yönleri nedir?

4/ 42