Anadolu Kartalı tatbikatı

Konya'da Anadolu Kartalı tatbikatına ilk kez muharip gemiler de katıldı.

Anadolu Kartalı tatbikatı

KONYA'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda gerçekleşen Anadolu Kartalı 2010/1 Tatbikatı'na ilk kez Deniz Kuvvetleri'nden, Akdeniz'de konuşlu 4 muharip gemi de katılıyor. 19 Nisan tarihinde başlayıp 30 Nisan'da sona erecek tatbikatın `Seçkin Gözlemci Günü'ne Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları da katıldı.

1/ 38
Anadolu Kartalı tatbikatı

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ ve komutanlar Konya’da 2001’den beri uluslararası yapılan Anadolu Kartalı’nın ilk ulusal eğitimini izledi. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Aksay, “Uçaklarımız hedefleri hassas olarak gündüzleri 1.100, geceleri ise 700 ton bomba taarruz etme kabiliyetine sahip” dedi.

2/ 38
Anadolu Kartalı tatbikatı

‘Uçaklarımız günde 1.100 ton bomba atıp, dünyayı cehenneme çevirebilir’

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları, Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda 2001’den bu yana yapılan Anadolu Kartalı eğitimlerinin bu yıl “milli” yapılan birincisini izledi. 7-18 Haziran ve 11-22 Ekim tarihlerinde yapılacak iki eğitim ise uluslararası katılımla gerçekleştirilecek. 2008 yılından bu yana Anadolu Kartalı eğitimlerine katılmayan İsrail’in, Ekim’deki eğitim için başvurduğu ancak henüz cevap verilmediği öğrenildi.

3/ 38
Anadolu Kartalı tatbikatı

Orgeneral Başbuğ da izledi

Genelkurmay Başkanlığı, Anadolu Kartalı-2010/1 Eğitimi için Konya’ya basın turu düzenledi. Dün yapılan Seçkin Gözlemci ve Basın gününü, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ da izledi. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları’nın yanı sıra Jandarma Genel Komutanı ve Özel Kuvvetler Komutanları da, Org. Başbuğ’a eşlik etti. Gece atışlarında, senaryo gereği düşman hattının gerisine sızarak önceden belirlenen hedefler lazerle işaretlendi. Savaş uçakları da hedefleri tam isabetle vurdu. Atışlar sırasında Hava Kuvvetleri envanterine yeni giren lazer güdümlü mühimmatlar da denendi.

4/ 38