Angajman kuralları çerçevesinde harekete edeceğiz

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Türkiye'nin ev sahipliğinde Doğu Akdeniz'de düzenlenen Mavi Balina-2014 Tatbikatı'na katıldı.

Angajman kuralları çerçevesinde harekete edeceğiz


Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu, Güney Kıbrıs  kaynaklı gerilimle ilgili, "Angajman kuralları Başbakanlık tarafından Genelkurmay  Başkanlığına, Genelkurmay da Deniz Kuvvetleri Komutanlığına devredilmiş durumda.  Biz bu konuda herhangi bir durumla karşılaştığımız takdirde verilen angajman  kuralları çerçevesinde hareket edeceğiz" dedi.
 

1/ 8
Angajman kuralları çerçevesinde harekete edeceğiz


Bostanoğlu, Türkiye'nin ev sahipliğinde Doğu Akdeniz'de düzenlenen  Mavi Balina-2014 Tatbikatı'na katıldı. 
 
Yabancı gözlemcilerin ve basın mensuplarının bulunduğu TCG Büyükada  savaş gemisine helikopterle gelen Bostanoğlu, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral  Cihat Yaycı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk  Harmancık tarafından verilen brifingi izledi. 
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bostanoğlu, Deniz Kuvvetleri olarak  Doğu Akdeniz başta olmak üzere çevre denizlerde meydana gelen tüm gelişmeleri  yakından ve büyük bir hassasiyetle

2/ 8
Angajman kuralları çerçevesinde harekete edeceğiz


158 GEMİ, 50'YE YAKIN HAVA ARACI...
 
    Türk Deniz Kuvvetlerinin 158 muharip ve yardımcı sınıf gemi, 50'ye  yakın hava vasıtası, amfibi deniz piyade tugayı, sualtı taarruz, sualtı savunma  ve kurtarma birlikleri, 50 bine yakın nitelikli insan gücüyle etki ve ilgi  alanına giren tüm denizlerde Türk milletinin hak ve menfaatlerinin korunması ve  geliştirilmesi maksadıyla görev yaptığını belirten Bostanoğlu, devletin diğer  kurumlarıyla eşgüdüm içerisinde bölgesel barış ve istikrara katkı sağlayacak  şekilde geçmişte olduğu gibi bugün de kararlılıkla faaliyetlerine devam  ettiklerini anlattı.
 

3/ 8
Angajman kuralları çerçevesinde harekete edeceğiz


Deniz Kuvvetlerinin her türlü kriz ve tehdide yönelik sahip bulunduğu modern platformlarda esnek, hızlı ve etkin komuta kontrol sistemlerine, aynı anda  birden fazla bölgede harekat icra etme imkan ve kabiliyetlerine sahip olduğuna  dikkati çeken Bostanoğlu, Türk milletinin kendilerine tevdi edeceği tüm görevleri  kararlılıkla yerine getiremeye hazır ve muktedir bir kuvvet olduklarını kaydetti.
 

4/ 8