Anıtkabirde 63 yıllık nöbet değişimi

Anıtkabir'de 63 yıllık nöbet değişimi

Anıtkabirde 63 yıllık nöbet değişimi

Anıtkabir'e 9 Kasım 1950'de dikilen ve 63 yıldır Türk bayrağının dalgalandığı bayrak direği, nöbeti geçici olarak devretti.(Hürriyet)

1/ 12
Anıtkabirde 63 yıllık nöbet değişimi

BAŞBAKANLIĞA GELEN MEKTUP

Anıtkabir ile özdeşleşen ve Bayrak Kanunu’na göre 1 numaralı bayrağı göklerde dalgalandıran diğerin ilginç bir hikayesi de var. Anıtkabir inşaatı sırasında New York’tan başbakanlığa bir mektup gönderildi. Mektup, New York’ta gemiler için bayrak direği üreten American Flagpole şirketinin sahibi, asıl adı Nazmi Cemal olan Türk asıllı William Johnson’dan geliyordu. 8 yaşındayken ABD’ye göç eden Cemal’in 21 Haziran 1945 tarihli mektubu şöyleydi:

2/ 12
Anıtkabirde 63 yıllık nöbet değişimi

İŞTE O TARİHİ MEKTUP

“Aslen Makedonya’da Türk Sancağı altında doğmuş ve hakiki bir Türk terbiyesi ile büyümüş, bütün varlığımla Türklüğümle iftihar eden bir vatandaşım. Zaman ve mekan Türklüğüme ve yurduma karşı sarsılmaz sevgime halel getirmemiştir.

3/ 12
Anıtkabirde 63 yıllık nöbet değişimi

Atatürk’e karşı pek derin bir sevgi ve saygı ile bağlı bulunduğumdan yapılmasına başlanılan Ata’mızın mübarek kabrine rekzedilmesi için üstat ve mahir mühendislerim tarafından imalathanemde hususi bir surette yaptırdığım sancak direğini hiçbir maksat beslemeksizin size bir hizmet iştirakıyla ve bir hediye olarak bütün masrafı ve sigortası tarafımdan verilmek şartı ile anavatana göndermek azmindeyim.”

4/ 12