Ankara’yı sarsan çifte patlama!

Başkent güne patlamayla uyandı, ikinci patlamayla günü bitirdi!

Ankara’yı sarsan çifte patlama!

OSTİM Uzay Çağı Caddesi’nde 4 katlı iş merkezinde saat 11.00’de oksijen tüpü patladı. Binanın iki katı çöktü, 7 kişi yaşamını yitirdi. Yaklaşık 8 saat sonra ikinci patlama meydana geldi. Boya atölyesindeki patlamada da 6 işçi feci şekilde can verdi...

1/ 14
Ankara’yı sarsan çifte patlama!

vedik Sanayi Sitesi’ndeki boya atölyesinde meydana gelen patlamanın yarattığı ısı işyeri önünde bulunan bir otomobili tam anlamıyla eritti. Atölyeden kurtarılan 8 işçiden birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

2/ 14
Ankara’yı sarsan çifte patlama!

Ankara dün ünlü sanayi merkeziOSTİM’de (Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi) sekiz saat arayla yaşanan patlamalarla diken üstündeydi. İlk patlama 4 katlı bir iş merkezinde meydana geldi. Sıkışmış gaz nedeniyle meydana gelen patlamada, 4 katlı binanın 2 katı çöktü; 7 kişi öldü, 4’ü ağır 34 kişi yaralandı, 2 çalışan enkaz altında kaldı. İkinci patlama ise 3 kilometre uzaklıkta bir atölyede meydana geldi, ilk belirlemelere göre 7 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

3/ 14
Ankara’yı sarsan çifte patlama!

Oksijen tüpleri ardı ardına patladı

İlk patlama saat 11.00’de hidrolik makineler üreten Ankara’nın köklü şirketlerinden Özkanlar Hidrolik Makine İmalat İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’nde meydana geldi..

Olayda, oksijen tüplerinin patlamaya neden olduğu kanaatini güçlendirdi. Patlamanın yaşandığı bölümde 12’li bloklar halinde çok sayıda oksijen tüpü bulunduğu, sac kesim işleminde bu oksijen tüplerinin kullanıldığı belirtilirken patlamaya yol açan nedenin tespit edilmesine çalışılıyor.

Doğalgazdan kaynaklanmış bir patlama olabileceği ihtimali üzerinde de duruldu ancak patlamanın doğalgaz birikmesi ya da sıkışmasından kaynaklanmadığı görüşü ağırlık kazandı.

Patlamanın ardından Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 25 itfaiye aracı ile kurtarma ekipleri hızla bölgeye sevkedildi. AKUT ve Sivil Savunma da enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmalarına katıldı

4/ 14