Ara Güler - Bir İstanbul Efsanesi'nin galası yapıldı

Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in gözünden İstanbul’u anlatan “Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi” belgeselinin galası, önceki gün gerçekleşti.

Ara Güler - Bir İstanbul Efsanesi'nin galası yapıldı

Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in gözünden İstanbul’u anlatan “Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi” belgeselinin galası, önceki gün gerçekleşti. Fransız Kültür Sarayı’nda düzenlenen galaya Güler, acil servisten çıkıp da gitti.

Osman Okkan’ın yönetmenliğini yaptığı, Ara Güler’in gözünden İstanbul’u anlatan “Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi” belgeselinin gala gösterimine ünlü isimlerden ilgi büyüktü. Gecede Türk sinemasının usta isimleri Şener Şen ve Uğur Yücel, salonda sohbet ettikleri kişilere Ara Güler için, “Fotoğrafın ustasını selamlamak lazım. O İstanbul’un gözü” ifadesini kullandı. Belgeselin gösterileceği salonda herkes yerini aldıktan sonra salona içeri Can Dündar girince, alkış sesleri yükseldi.

1/ 6
Ara Güler - Bir İstanbul Efsanesi'nin galası yapıldı

Gösterim sonrası soruları yanıtlayan Ara Güler, “Ben en zor seçimi yaptım gazeteciliği seçerek. ‘Fotoğraf, sanat değil’ diyorum, ‘Ben fotoğraf sanatçısı değilim’ diyorum, itiraz ediyorlar. Eline bir makine alan düğmeye basabilir.

2/ 6
Ara Güler - Bir İstanbul Efsanesi'nin galası yapıldı

Şener Şen - Uğur Yücel - Can Dündar

Şimdi zaten herkes elinde telefonlarla fotoğraf çekiyor. Herkesin cep telefonuyla fotoğraf çekmesi, fotoğrafın mahvolması demektir. Bir zaman gelecek, insanlar fotoğrafı kullanmak istemeyecek.Fotoğraf formunu kaybeder, zaman içinde bu değişikliklerle”dedi. 

3/ 6
Ara Güler - Bir İstanbul Efsanesi'nin galası yapıldı

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ve Doğan Hızlan, galaya konuşmacı olarak katıldı. Orhan Pamuk, “Benim için onun fotoğraf arşivine bakıp çalışmak cennete gitmek gibi bir duygudur” dedi. 

Yaklaşık iki yıllık bir çalışma sonucunda hazırladığı belgeseli anlatan Osman Okkan, “Ben Ara Bey’i çektim, Ara Bey de bana çektirdi” diye konuştu. 

“Ara Güler’le çalışmak büyük bir onurdu” diyen Okkan, Güler’in gösterime Amerikan Hastanesi’nin acil servisinden geldiğini belirterek, “Beni kırmayıp katıldığı için kendisine çok teşekkür ediyorum” sözüyle konuşmasını tamamladı.

4/ 6