Aranan Türk firariler

İşledikleri suçlardan ötürü haklarında yakalanma emri olmasına rağmen kaçmayı başaran kişiler..

Aranan Türk firariler

Fazla geriye gitmeye gerek yok. Türkiye’nin son 20 yıllık yakın tarihinde, işledikleri suçlardan ötürü haklarında yakalanma emri olmasına rağmen kaçmayı başaran birçok kişi var. Ancak içlerinden bazıları işledikleri suçun içeriğinden, bazıları da kamuoyunda daha önceden tanınmış olduklarından ötürü diğer kaçaklardan ayrılıyor. Listeye bakıldığında bu kişilerin kaçtıktan sonra saklanabilecek hatta kendilerine yeni bir yaşam kurabilecek ekonomik güce sahip olmaları tek ortak noktaları olarak dikkat çekiyor. İşte Boxer Dergisi’nin yaptığı araştırma...

1/ 7
Aranan Türk firariler

SERHAT ASLAN

“Oğlumu görseydim elimle teslim ederim. Ancak oğlum bu davanın mağdurudur. Nerede olduğunu bilmiyorum. Müvekkilimin beraat etme ihtimali vardır.” Bu sözler 2004 yılında Yeşilköy Hubble Bubble Cafe’de Burak Şengöçer’ı bıçaklayarak öldüren Serhat Aslan’ın babası ve aynı zamanda avukatına ait. Olayın diğer failli Fatih Yavuz “kasten adam öldürmek” suçundan tutuklanırken avukat Fikret Aslan’ın oğlu Serhat Aslan firar etti. Geçtiğimiz günlerde özel bir televizyon kanalındaki bir haber programında Aslan’ın Londra’da 1000 pound kirası olan bir evde yaşadığı, bir Türk kızla nişanlandığı ve anne babasının muhtelif zamanlarda yanına gittiği belirtildi.

Görüldüğü iddia edilen yer: İngiltere - Londra

Arandığı suç: Cinayet

2/ 7
Aranan Türk firariler

CAFER ERÇAKMAK

Sivas Katliamı’nın üzerinden 16 yıl geçti. Fakat olayın baş aktörlerinden dönemin Refah Partili Meclis Üyesi Cafer Erçakmak hâlâ yakalanamadı. Bu yıl Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, aralarında Cafer Erçamak’ın da bulunduğu yedi sanığın yaptıkları eylemin “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye iştirak” suçu teşkil ettiğini mahkemeye belirtti. Söz konusu suç, 15 yıllık zaman aşımına tabiydi. Dolayısıyla 16 yıldır firari olan Cafer Erçakmak adına açılan kamu davası düşecekti. Ancak Cumhuriyet Savcısı bir sonraki celsede esas hakkındaki görüşünü değiştirince, mahkeme Erçakmak hakkındaki yakalanma kararının devam etmesine karar verdi.

Görüldüğü iddia edilen yer: Türkiye

Arandığı suç: Sivas Katliamı sanığı

3/ 7
Aranan Türk firariler

CEM GARİPOĞLU
18 yaşındaki Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu, yaklaşık altı aydır aranmasına karşın henüz yakalanamadı. Son olarak Fransız Interpol’ü resmi internet sitesinin ana sayfasında Cem Garipoğlu’nun arandığını altı dilde yayınlanan video ile duyurdu. Tüm dünyada aranan Garipoğlu’nun yakalanamaması kafalardaki soru işaretlerini daha da arttırıyor.

Görüldüğü iddia edilen yer: İngiltere, Rusya,

Türkiye Arandığı suç: Cinayet

4/ 7